--}}

Imam Nikâhı

İmam nikahı, Türkiye`de devlet tarafından resmî nikah işleminden farklı olarak yapılmış dinî nikahı tanımlamak için kullanılan bir sözcüktür. Terim olmayan sözcük, daha çok halk arasındaki kullanımdan türemiştir.

İmam nikahı, Türkiye`de devlet tarafından resmi nikah işleminden farklı olarak yapılmış dini nikahı tanımlamak için kullanılan bir sözcüktür. Terim olmayan sözcük, daha çok halk arasındaki kullanımdan türemiştir.

Nikah, kanunen karı koca olma, resmen evlenme demektir. Nikah kavramsal, eylemsel ve geleneksel olarak büyük değişkenlik gösterir. Bunların yanı sıra çoğu dinde nikah özel bir yere sahiptir ve din tarafından belirli kurallar ve uygulamalar ile tanımlanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti`nde anayasası gereğince, devlet otoritesi altında kıyılmayan hiçbir nikah türünün resmi geçerliliği yoktur. Buna her türlü dini nikah da dahildir. Türkiye`de uzunca bir süre resmi nikahın yanı sıra dini nikah kıyımı da devam etmiştir; fakat resmi nikahın bulunmayıp dini nikahın bulunduğu çeşitli durumların yarattığı sorunlar ve daha kavramsal bazlı farklı sorunlar sebebiyle bugün sadece resmi nikahın kıyılması, özellikle şehirlerde daha yaygındır. Ayrıca Türkiye`de ``imam nikahı`` olarak tabir edilen şekilde dini nikah kıymak yasa dışı sayılmıştır ve suç arz etmektedir.

Kıyılan imam nikahlarında yer alan uygulama ve işlemler İslam`daki nikah uygulamasına göredir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.