İmralı görüşmeleri, 2013 yılının başlarında başlamış ve Abdullah Öcalan-PKK-Türkiye Hükümeti-BDP arasında geçen, çatışmaların durdurulması ve barışın sağlanması için yapılan görüşmelerdir. Görüşmeler dalga dalga gerçekleşmekte ve heyetler tarafından yapılmaktadır.

İmralı görüşmeleri

İmralı görüşmeleri, 2013 yılının başlarında başlamış ve Abdullah Öcalan-PKK-Türkiye Hükümeti-BDP arasında geçen, çatışmaların durdurulması ve barışın sağlanması için yapılan görüşmelerdir. Görüşmeler dalga dalga gerçekleşmekte ve heyetler tarafından yapılmaktadır. == Hedef ve ayrıntılar == Resmi olarak, PKK'nın silah bırakması ve barışın sağlanması hedeflenmektedir. Bunun için PKK kurucusu ve hareketin önderi Abdullah Öcalan ile görüşülmeye başlanmıştır. CHP ve MHP, görüşmelere sıcak bakmamakta ya da eleştirmektedir. AKP ve BDP ise görüşmelerde bulunmaktadır. Heyet; TBMM'deki milletvekillerinden (Ahmet Türk, Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan, Selahattin Demirtaş...) oluşmaktadır. Bununla beraber heyetler, Adalet Bakanlığı tarafından seçilmektedir. Irak'ın kuzey bölgesinde bulunan PKK ve diğer Kürt grup veya örgütler ile de iletişime geçilmiştir.

Söz ve yorumlar

Abdulah Öcalan: * "Barış mücadelesi ciddi bir iştir. Ben bunu sadece Sayın Başbakan‟a değil herkese söylüyorum, KCK'ye de söylüyorum." Kemal Kılıçdaroğlu: * "Ben, önce Sayın Başbakanın açıklanan görüşme tutanaklarıyla ilgili görüşünü bekliyorum. Gelişmelerin çok sağlıklı yürüdüğü söylenemez. Bu ülkede terör olmasın, huzur olsun, bütün vatandaşların beklentisi bu. Bunun aksini söylemek de zaten mümkün değil. Ama bu süreç, sağlıklı yürümüyor..."

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar