In The Ghetto

Kısaca: In the Ghetto, rock and roll şarkıcısı "Kral" lakaplı Elvis Presley`in söylediği ve meşhur ettiği bir şarkı. Amerikalı şarkı sözü yazarı ve şarkıcı Scott Davis tarafından yazılmıştır. 1969 yılında 45lik olarak yayınlanmıştır, öteki yüzünde "Any Day Now" parçası bulunur. ...devamı ☟

In the Ghetto, rock and roll şarkıcısı "Kral" lakaplı Elvis Presley`in söylediği ve meşhur ettiği bir şarkı. Amerikalı şarkı sözü yazarı ve şarkıcı Scott Davis tarafından yazılmıştır. 1969 yılında 45lik olarak yayınlanmıştır, öteki yüzünde "Any Day Now" parçası bulunur.

Şarkı; soğuk bir Chicago sabahı kar yağarken Gettoda doğan, büyüdükçe geceleri sokakta dolaşıp hırsızlık yapmayı ve kavgalara karışmayı öğrenen bir genç çocuğun vurularak öldürülmesini anlatır. Şarkının sonunda genç çocuk ölürken Getto`da başka bir çocuk dünyaya gelir.

Özgün kayıt

In The Ghetto parçasını Elvis Presley Memphis, Tennessee`de bulunduğu dönemde kaydetmiştir. Elvis Presley`in politik içerikli ender parçalarından biridir ve kayıt sırasında bunun ününe zarar verebileceği düşünülmüştür. "Kral" bu şarkıyla birlikte "Suspicious Minds”, “Kentucky Rain” ve “Don't Cry Daddy” isimli parçalarını da aynı dönemde kaydetmiştir.

Söyleyenler

Elvis Presley`den sonra Nick Cave and the Bad Seeds, The Cranberries, Merle Haggard, Tracy Chapman, Taylor Hicks, Dolly Parton ve Natalie Merchant da bu parçayı seslendirmiştir. Ağustos 2007`de Elvis`in kızı Lisa Marie Presley bu şarkının babasıyla düet yaptığı özel bir versiyonunu hazırlayarak yayımlamıştır. Bu versiyon da sevilerek kısa sürede listelerde üst sıralara tırmanmıştır.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.