inceburun

İnceburun, Anadolu'nun en kuzey noktası. Karadeniz'e uzanan Sinop Yarımadasının kuzeybatı ucunda yer alır.

Inceburun hakkında detaylı bilgi

İnceburun, Anadolu`nun en kuzey noktası. Sinop ilinin Karadeniz`e uzanan ucunda, 42°06` kuzey enlemi ve 34°58` doğu boylamında yer alır.

Burun, katılaşmış lav ve aglomeralardan oluşur.Üst Kretase (Tebeşir) Döneminde (Kretase Dönemi, y. 136-65 milyon yıl önce) ait volkanik yüzeyde lavlar, aglomeralara oranla daha geniş yer tutar.Lavlar, sütun biçiminde ve çok çatlamış bazaltlardan oluşur.Bazaltlar ve aralarındaki aglomeralar bu kesimde genellikle kuzey ve kuzeybatıya doğru tabakalı biçimde bir eğim gösterir.

Dik falezli kıyılarla çevrilen İnceburun`un açığında bulunan ve aynı volkanik kayaçlardan oluşan Tavşan Adası, küçük bir kaya parçasıdır ve en kuzey nokta orasıdır. Burna en yakın köy Kurtkuyusu mezrasıdır. Köyün önünden başlayıp, kuzeye, İnceburun`a gidersek, oradan doğuya dönüp kıyıdan Başkaya Burnu`na, ardından güneydoğuya dönüp kıyıyı Hamsilos`a kadar takip edersek kıyının kayalık ve girintili çıkıntılı olduğunu görürüz. Hatta Hamsilos`un başında yüksek kayalar olması nedeniyle herkes burayı Türkiye`nin tek fiyordu olarak bilir ama bunun doğru olduğu söylenemez. İnceburun`da deniz yüzeyinden 53 m yükseklikte inşa edilmiş bir deniz feneri vardır. Sinop il merkezine 17-18 km uzaklıktadır.

Türkiye-coğ-taslak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki inceburun maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

İnceburun, Gülistan Eyaleti

İnceburun (Farsça: اينچه برون), İran'ın Gülistan Eyaleti'nde şehir.

Sinop

Sinop Karadeniz Bölgesinin batı ve orta bölümünde yer alan bir ilimiz. İl toprakları 41° 12’ ve 42° 06’ kuzey enlemleriyle 34° 14’ ve 35° 26’ doğu boylamları arasında kalır. Doğudan Samsun ve Çorum, batıdan Kastamonu illeriyle çevrilidir. Sinop’taki İnceburun, ...

Sinop Ekonomisi

Tarıma elverişli arâzisi az olmasına rağmen faal nüfûsun % 80’i tarımla uğraşır. Sanâyi gelişmemiştir. Sinop ilinin ekonomisi balıkçılığa, ormancılığa, hayvancılığa ve tarla tarımına dayanır.

Diyarbakır Coğrafi Bilgiler

Diyarbakır’ın topraklarının, % 37’si dağlar, % 31’i ovalar, %30’u platolar % 2’si yaylalardan meydana gelmiştir. İl çanak şeklinde bir havzadan ibârettir. Bu havzanın ortalama yüksekliği 700 metredir.

4 Mayıs

4 Mayıs Gregorian Takvimine göre yılın 124. günüdür. Sonraki sene için 241 (Artık yıllarda 242) gün var.

Arıcak

İlçenin tarihçesi konusunda kesin bilgiler olmamakla beraber,yazısı arapça olan bir secerede Kerbala olayından sonra buraya gelip yerleşen Mustafa ÇELEBİ’ nin çocuklarıdır.Mustafa ÇELEBİ’ nin Mirvan’ da 3 oğlu oldu. Çelebi “Aşağı mahalle” (bu günkü Vali ...

Hani (ilçe)

Hani Diyarbakır iline bağlı ilçe.

Gökçeada

Gökçeada (Yunanca: Ίμβρος Imvros), Çanakkale'nin bir ilçesi ve Türkiye'nin en büyük adasıdır. Ege Denizi'nin kuzeyinde, Saros Körfezi girişinde yer almaktadır.

Hakan Öge

Hakan Öge, Türk doğa sporcusu ve denizcisi. Aynı zamanda Atlas Dergisi fotoğrafçısıdır. 1964 Ordu doğumludur. Şu an Mardek isimli teknesiyle Dünya turu yapan Hakan Öge daha öncede paramotor ile Sinop İnceburun`dan Anamur`a uçarak dünyanın paramotorla en uzun uçuşunu ...

Başkaya Burnu, Sinop

Başkaya Burnu, Sinop il sınırları içinde bulunan ve Türkiye'nin en kuzey ucunu oluşturan İnceburun üzerinden çıkan ikinci burundur. İnceburun'a varmadan görülen diğer burun ise Sinop (Boztepe) Burnu'dur.

Boztepe Burnu

Boztepe Burnu ya da Sinop Burnu, Sinop il merkezinin büyük bir kısmının da içinde bulunduğu bir yarım adadır. İnceburun üzerinden çıkan bir burun gibidir.

Hamsilos

Hamsilos; Sinop il sınırları içinde, Türkiye'nin en kuzey ucunu oluşturan İnceburun üzerinde bulunan bir koy. Buzul aşındırması sonucu oluşmuştur.

Umutbükü, Yağlıdere

Ümütbükü, Giresun ilinin Yağlıdere ilçesine bağlı bir köydür.