İndira Gandhi, (d. 19 Kasım 1917 – ö. 31 Ekim 1984). Hindistan`da 2 defa başbakanlık yapmış politikacı.

İndira Gandhi

İndira Gandhi, (d. 19 Kasım 1917 – ö. 31 Ekim 1984). Hindistan`da 2 defa başbakanlık yapmış politikacı.

Ülkenin bağımsızlık kahramanlarından birisi ve Hindistan`ın ilk başbakanı olan Cevahir Lal Nehru`nun kızıdır. İsviçre`de ve İngiltere`de öğrenim gördükten sonra babasının yanında siyaseti öğrendi.

1942`de Hindistan bağımsızlığı eylemcilerinden Firoze Gandi ile evlendi (Mahatma Gandi ile sadece isim benzerliği vardır). Rajiv(1944) ve Sanjay (1946) isimli iki oğlu oldu.

1959`da Kongre Partisi liderliğine seçildi. 1964`te babasının ölümünden sonra başbakan olan Lal Bahadur Şastri `nin 1966`da aniden ölümü üzerine, Enformasyon ve Radyo Yayın Bakanlığı yapmakta olan İndra Gandi, parlamentonun kararı ile başbakanlığa getirildi.

1967 seçimlerinde çoğunlu elde edemeyince muhalefetin sağ kanadına mensup Momarci Desa`yi başbakan yardımcılığına getirdi. Seçimler sonrasında ülkede kargaşa yaşandı, parti ikiye bölündü. Gandi, Kongre-R Partisi adlı sol kanadın başına geçti. Yoksul ve topraksız köylülerin ümüt kaynağı olarak 1971 seçimlerinde galip geldi ancak patlak veren Pakistan-Hindistan Savaşı nedeniyle halka gerekli hizmeti veremedi.

1975 yılında 1971 seçimlerine hile karıştırmakla suçlanınca olağanüstü hal ilan etti, muhaliflerini tutuklattı; Müslüman halka baskı uyguladı. Oğlu Sanjay`ın "halk otomobili" girişiminin başarısızlığıa uğraması, doğum kontrol uygulamasının halkın kısırlaştırılması olarak anlaşılması Gandi`yi 1977`de erken seçime gitmeye zorladı ve Momarci Desai başbakan oldu. 1978 seçiminde ise Gandi`nin partisi yeniden üstünlük elde etti, Indra Gandhi başbakan ve savunma bakanı oldu.

Küçük oğlu ve siyasi varisi Sanjay`ın bir uçak kazasında ölmesi üzerine büyük oğlu Rajiv, Kongre Partisi lideri oldu. 1980 sonrasında Gandi, özerklik isteyen Sih`lerin ayaklanmaları ile uğraştı ancak başarısız oldu. Amritsar`daki Altın Tapınak`a sığınan ayrılıkçı militanlara karşı ordu birliklerini kullanması büyük tepki topladı. 31 Ekim 1984`te koruması olan Sih muhafızlar tarafından Yeni Delhi`de öldürüldü.

Ölümünden sonra oğlu Rajiv Gandhi başbakan olmuştur. Rajiv`in 1991`de suikaste kurban gitmesi üzerine parti yönetimini gelini Sonya Gandhi üstlenmiştir.Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar