İnek Şaban (karakter)

İnek Şaban veya Şaban Darsübekoğlu, Rıfat Ilgaz'ın Hababam Sınıfı adlı romanında yarattığı hayalî karakter. Romandan uyarlanan aynı isimdeki film serisinde Kemal Sunal'ın canlandırdığı karakter ile Türk halkı arasında bilinirliği artmış, ayrıca Hababam Sınıfı serisinden ayrı olarak 1978 yılında İnek Şaban adlı bir film çekilmiştir. İnek Şaban'ın sevilmesi ile birlikte Kemal Sunal, birçok filmde "Şaban" adlı karakteri canlandırmıştır.

İnek Şaban veya Şaban Darsübekoğlu, Rıfat Ilgaz'ın Hababam Sınıfı adlı romanında yarattığı hayali karakter. Romandan uyarlanan aynı isimdeki film serisinde Kemal Sunal'ın canlandırdığı karakter ile Türk halkı arasında bilinirliği artmış, ayrıca Hababam Sınıfı serisinden ayrı olarak 1978 yılında İnek Şaban adlı bir film çekilmiştir. İnek Şaban'ın sevilmesi ile birlikte Kemal Sunal, birçok filmde "Şaban" adlı karakteri canlandırmıştır.

Karakter yapısı

Roman karakteri

Masmavi gözlere sahip ince yapılı birisidir. Çok çalışkandır. Daha çok gece uyuyamadığından dersleri ezberleme yöntemi ile kavrar. Ders notlarını ve kitapları sayfa sayfa, satır satır ezberlemeye çalışır. Hatta bir keresinde hoca onu sözlüye kaldırdığı zaman anlatacağı konuyu birebir kitaptaki cümlelerle okurcasına anlatmıştır. Hababam Sınıfı ise onu kitaptan takip eder. İnek Şaban tek bir kelime bile atlamadan anlatınca, sınıf coşkuya gelir ve Şaban anlatımı bitirince hep bir ağızdan "Nokta!" diye bağırırlar. Bu durum karşısında Hocası, ondan çok etkilenmiş ve durumdan çok memnun olduğunu belirtmiştir. Sık sık hastalanır ve doktora gider. Çalışkanlığının nedeni de aslında hastalığından gelmektedir. Geceleri uyuyamadığı için çalışmak zorunda kalmaktadır. Kendisi ayrıca aptallık derecesinde saf bir kişiliğe sahiptir. Bunu Müdür muavini Kel Mahmut da bilmektedir. Hatta bu durumu onun yüzüne karşı da söylemiştir. İnek Şaban’ın bu durumu yüzünden, onun üstüne çok fazla gitmez ve ona çok kızmamaya çalışır.

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.