Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Lisans Programı (İÖLP), 2000 yılında Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi ile T.C. Millî Eğitim Bakanlığı arasında yapılan İngilizce Öğretmeni Yetiştirme Protokolü ile İngilizce öğretmeni yetiştirmeye başlayan bir yükseköğretim kurumudur.

İngilizce Öğretmenliği Lisans Programı

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Lisans Programı (İÖLP), 2000 yılında Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi ile T.C. Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan İngilizce Öğretmeni Yetiştirme Protokolü ile İngilizce öğretmeni yetiştirmeye başlayan bir yükseköğretim kurumudur.

Eğitimlerinin ilk iki yılını yüzyüze alan İÖLP öğrencileri, daha sonraki iki yılı uzaktan öğretim sistemine göre almaktadırlar.

Sistemde göze batan en önemli ayrıntılardan bir tanesi bütün ingilizce derslerden 100 üzerinden 70 alma zorunluluğudur. Ayrıca 1-3 / 2-4 sistemi uygulandığından birinci sınıftan dersi kalan öğrenciler üçüncü sınıfa, ikinci sınıftan dersi kalan öğrenciler de dördüncü sınıfa geçememektedirler. Bölüm 2011-2012 eğitim yılında kredili sisteme yani dönemlik sisteme geçmiştir.

Genel olarak güz dönemi Kasım ayının ortasında başlar ve Ocak ayı sonunda biter. Bahar dönemi ise Mart ayı sonunda başlar ve Haziran ayının ilk haftası yapılan dönem sonu sınavıyla çalışma takvimi tamamlanır. Sınıf geçme sistemi 1 arasınav, 1 dönem sonu sınavından oluşur bütünleme sınavı bu yeni sistemde yoktur.

İÖLP öğrencilerinin genel haberleşme sistemi ise internettir. Daha çok öğrencilerin kendi aralarında kurdukları İÖLP siteleri öğrenciler arası iletişimi sağlamaktadır.

Ayrıca kayıtlı bulunan öğrenciler, ilgili protokol kapsamında Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Lisans Programı'nda birinci veya ikinci sınıfın derslerinin tamamında başarılı olduğu takdirde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kurumlarda ders görevi verebilmesi için başarı belgesi almaya hak kazanır.

Dış bağlantılar

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar