İo (mitoloji)

İo (Yunanca Ιώ), Yunan mitolojisinde nehir tanrısı İnahos`un kızıdır.İo`dan hoşlanan Zeus, onu eşi Hera`dan gizlemek amacıyla bulutlar arkasına saklar. Ancak Hera yine de şüphelenip olay yerine gelir.

İo (mitoloji)

}

İo (Yunanca Ιώ), Yunan mitolojisinde nehir tanrısı İnahos`un kızıdır.

İo`dan hoşlanan Zeus, onu eşi Hera`dan gizlemek amacıyla bulutlar arkasına saklar. Ancak Hera yine de şüphelenip olay yerine gelir. Bunun üzerine Zeus kendisini beyaz bir buluta, İo`yu ise bir ineğe çevirir. Aldanmayan Hera, ineği hediye olarak eşinden talep eder. Eşinden uzak tutmak adına onu Argos Panoptis adlı canavarın korumasında bırakır. Ancak Zeus Hermes`i yollayıp Argos`u öldürtür. Bunu başarmak için, Hermes, Argos`un uykuya dalıp 100 gözünden her birinin kapanmasını sağlar.

Bunun üzerine Hera, ineğe dönüşmüş İo`yu sürekli rahatsız etmesi bir sinek yollar. Kaçıp İstanbul boğazını (veya o zamanki adı ile "Bosporus" yani ``öküz geçidi``), geçen İo, Prometheus ile karşılaşır. Kafkasyada zincirlenmiş olan Prometheus, İo`ya gelecekte insan haline kavuşacağını ve onun soyundan Herakles`in geleceğini haber verir. İo oradan Mısır`a geçer ve Zeus tarafından tekrar insana çevirildikten sonra Mısır kralı Telegonus ile evlenir.

}

}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar