İrlandalılar

İrlandalılar, kökeni İrlanda Adasına dayanan bir Kelt halkıdır. İrlandalılar kıtlık ve ekonomik zorluklar nedeniyle tarihin çeşitli dönemlerinde İrlanda'yı terkederek ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Afrika gibi İngilizcenin konuşulduğu kıta aşırı ülkelere göç etmişlerdir.

İrlandalılar kökeni İrlanda adası olan ve ana dilleri İrlandaca konuşan Avrupalı bir etnik gruptur.

İrlanda adasının güneyinde bağımsız İrlanda Cumhuriyeti yer alır. Adanın kuzeyinde yer alan Kuzey İrlanda ise Birleşik Krallık`a bağlıdır. İrlandalılar ırk olarak Kelt grubuna bağlıdır. Ancak İngiltere 17. yüzyılda İrlanda`yı ele geçirerek çok sayıda İngiliz ve İskoç göçmenleri İrlanda`ya yerleştirmiştir. Bu göçmenlerin bir kısmı, özellikle Katolik olanları İrlandalılarla karıştılar. Günümüzde İrlanda Cumhuriyeti`nin % 87`sini Katolikler oluşturmaktadır. Ancak Protestan göçmenlerin çoğu genellikle Kuzey İrlanda`ya yerleşmişler ve yerlilerle karışmamışlardır. Bu göçmenlerin torunları günümüzde Kuzey İrlanda`nın Protestan nüfusunu oluşturmaktadır ve Kuzey İrlanda nüfusundaki oranları % 53 civarındadır.

İrlandalılar ekonomik zorluklar nedeniyle tarihin çeşitli dönemlerinde İrlanda`yı terkederek ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Afrika gibi ülkelere göçmen olarak yerleşmişlerdir. İrlanda dışında yaşayan ve kısmen de olsa İrlandalı kanı taşıyanların sayısı günümüzde 80 milyona ulaşmaktadır. ABD`nin New York eyaletinde ve New England`da çok sayıda İrlandalı yaşamaktadır.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.