ishal

İshal; normal katılıktaki dışkının sulu veya yumuşak; sümüklü, kanlı veya yağlı bir şekil alıp, sık sık tuvalete çıkmak ihtiyacını doğurmasıdır. Bazen de ağrı yapar.İshal ve kabızlığın birbiri ardınca sık sık görülmesi kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

ISHAL (türkçe) anlamı
1. Olağandan daha çok
2. daha sık ve sulu dışkı çıkarma
3. bağırsakları bozulma
4. sürgün
5. ötürük
6. iç sürme
7. amel
linet.
ISHAL (türkçe) anlamı
8. sürgün
9. ötürük
10. amel
ISHAL (türkçe) ingilizcesi
1. adj. lax bowelsn. diarrhea
2. diarrhoea [Brit.]
3. loose bowels
4. runs
5. looseness
6. the trots
7. catharsis
ISHAL (türkçe) fransızcası
1. diarrhée [la]
2. foire [la]
3. relâchement [le]
ISHAL (türkçe) almancası
1. n. Durchfall
2. Scheißerei

Ishal hakkında bilgiler

İshal; normal katılıktaki dışkının sulu veya yumuşak; sümüklü, kanlı veya yağlı bir şekil alıp, sık sık tuvalete çıkmak ihtiyacını doğurmasıdır. Bazen de ağrı yapar.
İshal ve kabızlığın birbiri ardınca sık sık görülmesi kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. İshale halk arasında amel ve sürgün; tıp dilinde ise diare denir.
İshalin nedenleri arasında; yiyeceklerin bozuk olması, veya yiyecek çeşitlerinin değişikliği, üşütme, isteri, bağırsak hastalıkları, kolera, dizanteri, tifo, nefrit, kalp, karaciğer veya akciğer hastalıkları sayılabilir. Bu nedenle kısa sürede geçmeyen ishallerde mutlaka doktora başvurmak gerekir.
Neden ne olursa olsun tedavinin ilk şartı sıkı bir perhizdir. Hastaya açık çay, maden suyu içirilir, yoğurt yedirilir. Sütlü ve yağlı yiyecekler verilmez, peynir yedirilmez. Bol limonlu pirinç çorbası ve patates püresi yedirilir. Her saat başı bir elmayı yemesi tavsiye edilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Çocuklarda Ishal

BEBEĞİNİZ İSHAL OLDUĞUNDA NE YAPMALISINIZ ' İSHAL NEDİR ' İshal, bebeklerde en sık görülen hastalıklardan biridir. Vücuttan aşırı su ve mineral kaybına neden olan ishalin ana belirtileri sulu dışkı ve kusmadır. Bu, sonuçta ciddi bir durum olan dehidrasyon'a ...

İshal( Çocukta)

İshal, bebeklerde en sık görülen hastalıklardan biridir. Vücuttan aşırı su ve mineral kaybına neden olan ishalin ana belirtileri sulu dışkı ve kusmadır. Bu, sonuçta ciddi bir durum olan dehidrasyon'a (sıvı kaybına) neden olabilir. Bununla beraber dehidrasyon (sıvı kaybı) ...

İshal Nedir

İshal veya diyare (Rumca: διαρροή = sızıntı, "akıp gitme") dışkının sık olarak sulu veya yumuşak çıkması durumudur. İshal kesinlikle bir hastalık değil, polifaktöriyel kaynaklı bir semptomdur.Dünyada ishal beş yaşından küçükler arasında ölümün ikinci büyük ...

Loose

Loose, Almanya`nın Schleswig-Holstein eyaletinde Rendsburg-Eckernförde iline bağlı bölge.