İskambil oyunları

İskambil oyunları, genellikle 52 kart içeren standart iskambil kağıtları destesi veya onun türevleriyle oynan oyunlardır. Türkiye`de yaygın olmamasına rağmen yabancı ülkelerde biraz daha farklı kartlar içeren tarot destesiyle oynanan iskambil oyunları da vardır. ...

İskambil Oyunları hakkında detaylı bilgi

İskambil oyunları, genellikle 52 kart içeren standart iskambil kağıtları destesi veya onun türevleriyle oynan oyunlardır. Türkiye`de yaygın olmamasına rağmen yabancı ülkelerde biraz daha farklı kartlar içeren tarot destesiyle oynanan iskambil oyunları da vardır.

İskambil destesi üzerinde resim veya sayılar bulunan kartlar içerir. Bu kartlar sinek (sembolü <math>\clubsuit</math>, trefl de denir), karo (sembolü <math>\diamondsuit</math>), kupa (sembolü <math>\heartsuit</math>, kör de denir), maça (sembolü <math>\spadesuit</math>, pik de denir) olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. Her grup içersinde üzerinde 1 den 10`a kadar bir sayı olan birer kart ve ayrıca birer tane de üzeri resimli "vale" (bacak, jilet vs de denir), "kız" (dam da denir), "papaz" (rua da denir) kardı vardır. Üzerinde sayı olan kartlar "maça ikilisi, sinek yedilisi" gibi adlarla anılırken, üzerinde 1 sayısi olan kartlara "as" demek gelenektir. Bazı oyunlar için desteye bir veya daha fazla "joker" kartı da eklenir. Joker kullanılan oyunların çoğunda, bu kart destedeki herhangi başka bir kartın işlevini üstlenebilme özelliğiyle öne çıkar.

İskambil oyunlarının sayısı ve çeşidi çok fazla olduğundan ana hatlarıyla bile kartların işlevlerinden bahsetmek mümkün değildir. Dahası birçok oyunda modifiye desteler kullanılır. Mesela Ellibir oyunu iki tane 52`lik desteyle oynanınırken, Altmışaltı oyunu standart destenin sadece As, papaz, kız, vale, 10`lu ve 9`lu kartları kullanarak oynanır.Tek kişilik oyunlarEşlemeli oyunlarKozlu oyunlarCeza almamalı oyunlarKumar amaçlı oyunlarDiğer oyunlar

}Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki İskambil oyunları maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Iskambil Oyunu

İskambil oyunları, genellikle 52 kart içeren standart iskambil kâğıtları destesi veya onun türevleriyle oynanan oyunlardır. Türkiye'de yaygın olmamasına rağmen yabancı ülkelerde biraz daha farklı kartlar içeren tarot destesiyle oynanan iskambil oyunları da vardır.

Kupa (iskambil)

Kupalar oyun kâğıtları içindeki dört türden biridir.Kağıt sıralamasında ikinci en yüksek kâğıttır. Tipik olarak aşk veya romantik aşk ile ilişkilendirilir ve renkleri pembe veya genelde kırmızıdır.

Trex (iskambil)

Trex, dört kişi tarafından 52'lik iskambil destesi ile oynanan bir oyundur. Oyun, her oyuncu tarafından beşerli oyun gruplarının tamamının sıra ile oynanması ile oynanır. Oyun iki farklı şekilde oynanır. Eşli ve tekli. Daha yaygın olanı ve en çok oynanılan bilinen trex oyunu, ...

King

King, 4 kişiyle oynanan bir iskambil oyunudur.

Batak

Batak, bir çeşit kağıt oyunudur. İskambil oyunları arasında "Kozlu Oyun" olarak bilinir. İki veya daha üstü oyuncu ile oynanır. Genel olarak 4 kişi oynanan Batak, bir dakika içinde kağıtların dağıtılmasıyla başlar ve 10-30 dakika arası sürer. ``İhaleli`` ve ...

Pasiyans

Pasiyans, (Fransızca: ''patience''), tek bir oyuncunun dağıtılmış olan kartları, belli bir sıra ya da düzene göre, yerleştirmesine ya da kullanmasına dayanan iskambil oyunu. En yaygın oynanan iskambil oyunlarından biridir.

Prafa

Prafa, şansa dayalı bir iskambil oyunudur.

Altmışaltı

Altmışaltı, iki kişiyle oynanan ve el almaya dayalı en basit kozlu iskambil oyunlarındandır. Avusturyanın ulusal kart oyunudur ve Almanya ve Macaristan'da çok popülerdir. Türkiye'de de sevilen ve yaygınlıkla oynanan bir iskambil oyunudur.

Blöf

Blöf, mantık ve kimi zaman psikolojik analiz gerektiren bir iskambil oyunudur.

Maça Kızı

Maça kızı (Q♠) standart bir iskambil kâğıdı destesindeki 52 karttan biridir, maça suitinin kraliçesidir.

Iskambil Destesiyle Oynanan Oyunlar

İskambil oyunları, genellikle 52 kart içeren standart iskambil kâğıtları destesi veya onun türevleriyle oynanan oyunlardır. Türkiye'de yaygın olmamasına rağmen yabancı ülkelerde biraz daha farklı kartlar içeren tarot destesiyle oynanan iskambil oyunları da vardır.

Hoşgin

Hoşgin, şans ve hızlı hesap gerektiren bir iskambil oyunudur.

Ohel

Ohel, şans ve taktik gerektiren bir iskambil oyunudur.