iskorpit

Alm. Grosser Drachenkopf (m), Fr. Rascasse rouge (m), İng.

ISKORPIT (türkçe) anlamı
1. İskorpitgillerden
2. iri başlı
3. yüzgeçlerinde yakıcı dikenleri bulunan
4. eti beğenilen bir balık (Scorpaena scrofa).
ISKORPIT (türkçe) anlamı
5. iskorpitgillerden
6. iri başlı
7. yüzgeçlerinde yakıcı dikenleri bulunan
8. eti beğenilen bir balık (scorpaena scrofa).
ISKORPIT (türkçe) ingilizcesi
1. scorpion fish,
ISKORPIT (türkçe) fransızcası
1. (balýk) épinoche [la]
2. rascasse [la]
3. scorpène [la]
ISKORPIT (türkçe) almancası
1. der Drachenkopf

Iskorpit hakkında detaylı bilgi

Alm. Grosser Drachenkopf (m), Fr. Rascasse rouge (m), İng. Scorpion fish. Familyası: İskorpitgiller (Scorpaenidae). Yaşadığı yerler: Atlantik Okyanusu, Akdeniz ve Marmara denizlerinde. Özellikleri: 25-30 cm boyunda. Yüzgeçlerinde bulunan dikenleri zehirlidir. Çeşitleri: İskorpit, lipsoz, zebra balığı, dere iskorpiti meşhurdur.

İskorpitgiller ailesinden, sıcak ve ılık denizlerde, kayalık ve yosunlu diplerde yaşayan iri başlı çirkin görünüşlü bir balık. Bulunduğu yere göre esmer veya kırmızı renkte olabilir. Boyu 25-30 cm kadardır. Yüzgeç dikenleri deri altında zehir bezlerine bağlı olduğundan dokunduğu yerlerde iltihaplı yaralar açar. Bu durumlarda yarayı kanatıp bol suyla yıkadıktan sonra terebentin sürüp bağlamalıdır. Bu ailenin en zehirlisi zebra balığıdır. Alt ve üst çenelerinde eğe dişler bulunur. Damağında hilal biçiminde dizilen bir sıra daha diş bulunmaktadır. Balık ve kurtçuklarla beslenir. Çirkin görünüşüne rağmen eti lezzetlidir. Çorbası ve haşlaması makbuldür. Dikenleri az olan irilerine “lipsoz” denir. 80 cm’ye ulaşanları vardır. Lipsozlar derinlerde barınır. Kendi boyunda balıkları yutabilirler.

Türkiye’de Büyükada civarında bol avlanır. Boyları 60 cm kadar olup, herbiri 5 kg gelir. Etleri lezzetlidir. Dere iskorpiti (Cottus gobio) 10-15 cm boyundadır. Pulları çok küçüktür. Dipleri kumsal, çakıllı ve berrak olan tatlı sularda yaşar. Balık yumurtası, solucan ve böceklerle beslenir. İlkbaharda kayalar arasında yumurtlar. Düşmanları turna, levrek ve som balıklarıdır.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

İskorpit Balığı

İskorpit (``Scorpaena porcus``, Almanca: Brauner Drachenkopf, Fransızca: Rascasse brune)

Scorpion

Scorpion; Örümcek Adam çizgi roman serisinde düşman (hayali) karakterlerden biridir.

Lipsoz

Lipsoz ya da Lipsos (''Scorpaena scrofa''), Scorpaenidae familyasından bir balık türü. İskorpit balığına benzer. Atlas Okyanusu'nda ve Akdeniz'de yaşar; Karadeniz'de bulunmaz. Boyu ortalama 30 cm, ağırlığı ise 3 kg dır.

Yüzgeç

Yüzgeç, balığın su içeresindeki hareketine yardımcı olan organlardır. Balıklarda yüzgeçler kara hayvanlarındaki kol ve bacaklara eşdeğerdir.

Hani Balığı

Alm. Sögebarsch, (m), Fr. Serran cabrille, İng. comber. Familyası: Hanigiller (Serranidae), Yaşadığı yerler: Marmara, Akdeniz ve Atlas Okyanusu kıyılarının kayalık diplerinde. Özellikleri: 25 cm boyunda 500 gr kadar ağırlıkta, çift cinsiyetli (hermofrodit) balıklar. Ömrü: 20 ...

Dilek Yarımadası

Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı Aydın ili sınırları içinde 27.675 hektarlık bir alana sahiptir. Bu alanın 10.985 hektarı 1966 yılında Milli Park ilan edilen Dilek Yarımadası ’na aittir. Yarımadanın güneyine bitişik Büyük Menderes Delta sı 1994 ...

Kurtuluş Savaşı'nın Kaynakları

I. Dünya Savaşı'nda dört yıl savaşan Osmanlı İmparatorluğu'nun çökmesinden sonra Türkiye'nin kurtuluşu için yapılan Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın kaynakları her bakımdan çok kötü durumda idi. Balkan Savaşı ve I.

Türkiye Kemikli Balıklar Listesi

Türkiye'nin Kemikli Balıkları: Türkiye faunası'na ait kemiklibalıklar (Osteichthyes) türleri.