Iskra

''İskra'' (Rusça: Искрa; anlam: "Kıvılcım"), Rus sosyalist mültecilerinin Rusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi'nin resmî gazetesi olarak çıkardıkları siyasî gazetedir.

İskra (Rusça: Искрa; anlam: "Kıvılcım"), Rus sosyalist mültecilerinin Rusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi'nin resmi gazetesi olarak çıkardıkları siyasi gazetedir. Gazetenin ilk sayısı 1 Aralık 1900'da Almanya'nın Stuttgart kentinde ve diğer sayıları ise Münih, Londra ve Cenevre'de yayınlanmıştır. Başlangıçta Vladimir İlyiç Lenin tarafından işletilmiş ve 1903'te Rusya Sosyal Demokratik İçşi Partisi'nin bölünmesinden sonra Lenin kadrodan ayrılmıştır. Menşeviklerin eline geçmiş ve 1905'e kadar Georgi Plehanov'un kontrolü altında yayınlanmıştır. Ortalama trajı 8.000 idi. İskra'nın düstürü "Из искры возгорится пламя" ("Kıvılcımdan ateş çıkacaktır) olup bu söz Aleksandr Sergeyeviç Puşkin'in Sibirya'da hapislenmekte olan Dekabristler (Aralıkçılar)'e hitaben yazdığı şiirine karşı Vladimir Odoevsky'nin yanıtından alınmıştır. Bazı kadroları daha sonra Ekim 1917'de Bolşevik Devrimine katılacaktır.

Kadrolar

Başlangıçta: * Vladimir İlyiç Ulyanov (Lenin) * Georgi Plehanov * Vera Zasulich * Pavel Axelrod (Pinchas Borutsch) * Julius Martov (Iliya Cederbaum) * Aleksandr Potresov Daha sonra: * Lev Davidoviç Bronstein (Troçki)

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Iskra
Iskra