İslami Selamet Cephesi (FIS) (Cezayir)İslami Selamet Cephesi'nin 1992 yılında Cezayir'deki seçimleri büyük bir farkla kazanması üzerine, seçimler iptal edilerek "Üst Düzey Hükümet Komitesi" olarak bir askeri yönetim kurulmuş ve FIS yasaklanmıştır.Halen yasaklanmış olan İslami Selamet Cephesi (Front Islamique du Salut) bir çok gruptan oluşmaktadır.

İslami Selamet Cephesi (FIS)

İslami Selamet Cephesi (FIS) (Cezayir)

İslami Selamet Cephesi'nin 1992 yılında Cezayir'deki seçimleri büyük bir farkla kazanması üzerine, seçimler iptal edilerek "Üst Düzey Hükümet Komitesi" olarak bir askeri yönetim kurulmuş ve FIS yasaklanmıştır.

Halen yasaklanmış olan İslami Selamet Cephesi (Front Islamique du Salut) bir çok gruptan oluşmaktadır. Fundamentalist terörün asıl sorumluları olarak ise MIA (Mouvement İslamique Arms), 1971 yılında Mısır'da Chousri MUSTAPHA tarafından kurulan "Al Takfir Wal-Hidrija" grubunun Cezayir kanadı, "El Dschihad 54", "Dschihad İslamique", şiilerin "Kataep Quds" ile "As-Sunna Wal-Charia" ve "Hesbollah Algerian" grupları kabul edilmektedir.

Cezayir'deki FIS lideri Abbasi MADANİ ve Ali BEDJAH 1992 yılında 12'şer yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. 1994 yılında hükümetle yapılan diyalog görüşmeleri neticesinde hapisten çıkartılarak gözaltında tutulmaya başlanan FIS liderleri, 1995 Mayıs ayından beri tutuklu bulunmaktadırlar.

Kökten dinci islamcılar ile Cezayir Hükümeti arasında ki askeri çatışmalar, Orta Avrupa’ya kadar yayılarak büyük bir tehlike oluşturmaya devam etmektedir.

17 Ekim 1995 günü saat 07.00 sıralarında Cezayirli radikal Müslümanlar tarafından Paris’teki bir metroya düzenlenen bombalı saldırıda, 5 kişi ağır olmak üzere, 28 kişi yaralanmıştır.

"İslami Refah Partisi" (F.I.S.)'in kurucularından Abdulbaki SAHRAOUİ'nin, 11 Temmuz 1995 tarihinde Paris rue Myrha bölgesindeki bir camide "hain" olduğu iddiasıyla öldürülmesinden bir hafta sonra başlayan Fransa'daki terör olaylarında şimdiye kadar (7) kişi ölmüş, yaklaşık (180) kişi yaralanmıştır.

26 Ağustos 1995 tarihinde Paris-Lyon arasındaki bir tren hattına bırakılan bomba tespit edilip etkisiz hale getirilmiş, bombanın üzerinde tespit edilen parmak izinden takip edilerek bulunan Cezayir uyruklu Khaled KELKAL isimli şahıs, polisle girdiği çatışma sonucu ölü olarak ele geçirilmiştir. FIS'le yakınlığı tespit edilen Cezayirli teröristin öldürülmesinden sonra Fransa'da teröristler tarafından düzenlenen patlama olaylarının FIS'le bağlantıları kesinlik kazanmıştır.

Cezayir'de, askeri yönetim ve fundamentalist Müslümanlar arasında başlayan çatışmalar sonucunda şimdiye kadar 40.000 kişi ölmüştür.

Askeri hükümet, radikal Müslümanların üzerine sert bir şekilde giderek terörle mücadele amacıyla özel timler oluşturmuş ve özel kanunlar çıkartılmıştır. Bu kapsamda 1992-1993 yılları arasında 26 terörist idam edilmiştir.

Yanıtlar