İsmail Şenol

İsmail Şenol, (d. 14 Temmuz 1984 , Karşıyaka) basketbol maçları anlatımıyla bilinen televizyon sunucusu, spor yazarıdır.

İsmail Şenol, (d. 14 Temmuz 1984 , Karşıyaka) basketbol maçları anlatımıyla bilinen televizyon sunucusu, spor yazarıdır. Karşıyaka'da doğan İsmail Şenol, üniversite yıllarına kadar İzmir'de yaşadı. 2002 yılında İstanbul'a gelen Şenol, Yeditepe Üniversitesi'nde Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği bölümünü okuduktan sonra Bahçeşehir Üniversitesi'nde FIFA-CIES Spor Yönetimi bölümünde yüksek lisans eğitimini aldı. Halen NTV Spor'da spor spikerliği yapmaktadır.

Gazetecilik kariyeri

2003 yılında Basketbolseverler.com adlı internet sitesindeki makale yarışmasını kazanan Şenol, batug.com, Fanatik Basket, 6. Adam, SLAM'de basketbol yazıları yazdı. 2010 Dünya Şampiyonası ve 2011 NBA Final serisi boyunca Milliyet'te yazan Şenol, kısa bir süre Hürriyet'te yazdıktan sonra Beko Basketbol Ligi'nde 2012 Final Serisi süresince Sözcü gazetesinde yazarlık yaptı. İsmail Şenol ayrıca ABD'in en popüler internet sitelerinden ESPN'de Enes Kanter hakkında bir makale yazdı.

Televizyon kariyeri

İsmail Şenol, 2006 yılında SLAM editörü olarak adım attığı Doğuş Yayın Grubu'nda NBA TV ekibine katılarak televizyonculuğa adımını atmıştır. Maç yorumculuğu, spikerliği, spor muhabirliği, editörlük, radyo ve televizyonda program yapımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Şenol ayrıca Kobe Bryant, Kevin Durant, Dirk Nowitzki, Pau Gasol, Zeljko Obradoviç gibi birçok önemli isimle röportajlar yaptı. Deron Williams'ın Beşiktaş'a transferini NTV Spor'da duyuran Şenol, dünya basınında haberin kaynağı olarak referans gösterildi.

Ödüller

İsmail Şenol, Basketbol Adamları Derneği tarafından 2012 yılının en iyi basketbol spikeri seçildi.

Diğer

* Nike Mercurial Vapor IX Türkiye tanıtımında sunuculuk yapmıştır. * Nike Halı Saha Ligi tanıtımında sunuculuk yapmıştır. * TEDx Alsancak'a konuşmacı olarak katılmıştır. * The Buzzer Beaters adlı müzik grubunda solist olarak görev yapmaktadır.

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

  • Kaan beyhan Avatar
    Kaan beyhan - 11 ay önce

    Profesyonel bir tilki oldugunuda ekleseydiniz iyi olurdu.biryerlere ulasmasina vesile olan insanlarin sirtina basarak makamlar almaya calistiginida yazsaniz ne guzel olurdu;)


Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.