--}}

İsmail Avcı

İsmail Avcı, (d. 1939 Terkos Köyü/İstanbul

İsmail Avcı, (d. 1939 Terkos Köyü/İstanbul

Kepitepe Köy Enstitüsü-Öğretmen Okulu`ndan mezun olduktan sonra, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü`nü 1961 yılında bitirdi.

Dönemin Sivas Pamukpınar ve Bolu Erkek Öğretmen Okulları`nda resim öğretmenliği yaptı.

1967 yılında T.C. devlet bursu ile gittiği Fransa`da Ulusal Eğitim Enstitüsü`nde staj yaptı. Louvre Müzesi`nde Cezanne ve Van Gogh`dan roprödüksiyon çalıştı.

Cumhuriyetimizin 50. yılında MEB adına gençlere yönelik resim ve afiş sergileri düzenledi. 1973 yılında başladığı İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü ve Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi`nde "Öğretim Üyeliği", "Ana Sanat Dalı Başkanlığı" ve "Bölüm Başkanlığı" görevlerinde bulundu. Bu sürede lisans tamaladı. Doktoraya eşdeğer Sanatta Yeterlilik aldı. 1986`da doçent, 1992`de profesör oldu.

Önce Desen Sonra Desen adlı, 311 eserini içeren kitabı yayımlandı. 1999 yılına kadar aralıksız 26 yıl görev yaptığı Marmara Üniversitesi`nden kendi isteği ile emekli oldu. Üç`ü birincilik olmak üzere beş ödülü bulunan sanatçı, halen Işık Üniversitesinde "Öğretim Üyesi" olarak görev yapmakta ve İstanbul Küçükyalı`daki atölyesinde resim çalışmalarına devam etmektedir.

Linkler

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.