--}}

İsmail Aytemiz

İsmail Aytemiz (d. Kars), Aytemiz Şirketler Grubu Başkanı, PÜİS Onursal Başkanı ve Heykeltraş

İsmail Aytemiz (d. Kars), Aytemiz Şirketler Grubu Başkanı, PÜİS Onursal Başkanı ve Heykeltraş

Özgeçmişi

İsmail Aytemiz, esnaf bir ailenin oğlu olarak Ölçülü, Kars´ta dünyaya geldi.İlk ve orta öğrenimi Kars`ta, lise öğrenimini ise İstanbul`da tamamladı. Askerliğini bitirdikten sonra, 1959-1962 yılları arasında Türkiye`deki 53 ilin 450 ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı´na bağlı bu illerin il merkez, ilçe ve köy okullarına verilmek üzere alçıdan imal edilmiş Atatürk heykelleri yapıp, teslim etmiştir.

Üç yıllık bu çalışmaların ardından İstanbul`a dönerek Aytemiz Büst Atölyesi`ni kurdu ve işlerini büyüttü. 1963 yılı ortalarında ise petrol sektörüne girerek Aytemiz Petrol`ü kurdu. İsmail Aytemiz, daha sonra maden, uluslararası nakliye taşımacılık ve sınai gaz üretimi gibi alanlarda şirketler kurdu. Bu atılımları sayesinde Türkiye genelinde hızla tanınmaya başlandı. Daha sonra Aytemiz Şirketler Grubunu oluşturdu.

İsmail Aytemiz, uzun yıllar Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Genel Başkanlığı, İstanbul Sanayi Odası ve İstanbul Ticaret Odası Meclis üyelikleri ve Kars-Ardahan-Iğdır Kalkınma Vakfı Başkanlığı yaptı. Kendisi halen, İstanbul Ticaret Odası Meclis üyeliği, Aytemiz Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Akpet Akaryakıt Dağıtım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir.

Aytemiz Şirketler Grubu

Aşağıda Aytemiz Şirektler Grubu´na ait firmalar listelenmiştir:

Aytemiz Petrol, Aytemiz Elektrik, Yenisan A.Ş., Dost Madencilik, Gökay İnşaat, Akpet, Akpet Gaz, Akpet Doğal Gaz ve Akpet Madeni Yağlar.

Hizmetleri

Karslı İsmail Aytemiz memleketi için büyük yardımlar yaptı. Yaptığı yatırımların en önemlileri şunlardır: Kars Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi 204 kapasiteli Öğrenci Yurdu 2500 kişilik Spor ve Sergi Sarayı Kafkas Üniversitesi Konservatuvar Binasının onarımı ve tüm donanımının sağlanması Kars Adliye Binasının modernizasyonu Kars Kızılay Şubesi`ne bir Ambulans bağışı Kars Belediyesi`ne 1 Çöp Kamyonu bağışı Kırıkkale Üniversitesi Hacılar Hüseyin Aytemiz Meslek Yüksekokulu Her yıl Kars-Ardahan-Iğdır Kalkınma Vakfı aracılığıyla öğrencilere burs vermesi

TBMM Üstün Hizmet Ödülü

İsmail Aytemiz 5 nisan 2007 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi´nde düzenlenen bir törenle TBMM Üstün Hizmet Ödülüne layık göründü. TBMM Başkanlık Divanı: ``Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Milletine uluslararası veya ulusal düzeyde üstün hizmetlerde bulunan, Türkiye`nin tanıtımı, yaşadığı bölgenin kalkınması ve gelişimine katkı sağlayan, halkın refahı, eğitimi, mutluluğu ve sosyal gelişimi için yararlı hizmetlerde bulunan`` demeci ile açtığı törende ödülü kendisine Devlet Bakanı Nimet Çubukçu verdi.

Linklerbiyo-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 5 yıl önce
    Sayın İsmail bey Kars'lı olarak sizinle gurur duyuyoruz gerçekten çok duyarlı ve mükemmel bir insansınız keşke diğer insanlarımızda sizin gibi biraz duyarlı olabilseler. Başarılarınız ve sağlıklı yaşamınız sonsuz olur inşallah.

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.