İsmail Hamit Oktay, (d. 1303 (1887) İstanbul Türkiye) - (ö. 25 Ağustos 1970 Kadıköy, İstanbul Türkiye), Türk bürokrat.

İsmail Hamit Oktay

İsmail Hamit Oktay, (d. 1303 (1887) İstanbul Türkiye) - (ö. 25 Ağustos 1970 Kadıköy, İstanbul Türkiye), Türk bürokrat.

Fatih Askeri Rüştiyesi`nden sonra Vefa İdadi Mülkiyesi ile Hukuk Mektebinde eğitimini tamamladıktan sonra, ilk olarak 25 Nisan 1322 (1906)`de memuriyete girdi. 24 Ekim 1923 - 6 Şubat 1924 tarihleri arasında Emniyet Genel Müdürlüğü, 31 Ağustos 1935`de Kocaeli, 4 Şubat 1939`da Kütahya Valiliği, 28 Kasım 1941`de Eskişehir Valiliği, 31 Aralık 1943`de Trakya Umum Müfettişliği Başmüşavirliği, 27 Nisan 1948`de Çoruh (Artvin) Valiliği yapmıştır.

Evli ve bir çocuk babasıydı. 1949`da emekli olmuştur.ref|dipnot1

Dipnotlar

  1. not|dipnot1 ``1923-2004 DÖNEMİ EMNİYET GENEL MÜDÜRLERİ BİYOGRAFİLERİ`` (Bazı kaynaklarda soyadı OSKAY olarak geçmektedir)
tbt Kocaeli valileri Kütahya valileri Eskişehir valileri Kütahya valileri Artvin valileri Emniyet Genel Müdürleri

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar