İsmail Kahraman (d. 1960, Giresun), Türk gazeteci ve belgeselcidir.

İsmail Kahraman (gazeteci)

İsmail Kahraman (d. 1960, Giresun), Türk gazeteci ve belgeselcidir.

Halkla ilişkiler Bölümü ve Newport Üniversitesi Davranış Bilimleri bölümlerinde okudu.

1978 yılında Gebze`ye yerleşerek TRT, Anadolu Ajansı, Türk Haberler Ajansı Tercüman ve Hürriyet Haber Ajansı`nın Gebze temsilciliğini yaptı. 1985 yılında "Yeni Gebze" gazetesi kurucusu olarak Başbakanlık Basın Yayın Genel Müdürlüğü`nce Sarı Basın Kartı verildi.

Yerel Yayın`da Anadolu, Hizmet, Körfez dergilerini yayımladı, Balkanlar, Gebze, Kocaeli, Giresun ve Espiye Belgeseli Kitaplarını hazırladı. Meltem ve Mesaj TV`de Devr-i Alem belgesel Tv programları hazırladı, Kültür Bakanlığı Belgesel yapım Yetki begesi ile; Kurtuluş Savaşı ve İstiklal Marşı, Şehitler Mahşeri Çanakkele, Balkanlarda Osmanlı Medeniyeti, Gebze Tarih ve Kültür, Bulgaristan`da Türk şehirleri, Kocaeli Tanıtım, Bosna, Endülüs Medeniyeti, Trabzon, Giresun, Hicaz, Anadoluda Ermeni Zulmü, Sarıkamış, Türk Dünyası ve Şehzade Şehirleri adlı TV belgesellerini çekerek Yerel ve Bölgesel TV`lerde yayınlandı. Gebze`nin ilk radyosu Hizmet Fm`i kurdu.

Yurt içi ve yurt dışı gezileri ile ilgili inceleme, araştırma ve gezi notları bazı ulusal ve yerel gazetelerde yayımlandı. TV Belgesel programı olarak bazı televizyonlarda yayınlanan Gezi notları "Belgesel Yayıncılık" tarafından VCD haline getirildi.

Üye olduğu kuruluşlar

  • Anadolu Gazete Sahipleri Basın İlan Kurumu Türkiye Temsilcisi
  • Anadolu Gazete, Radyo ve Televizyon Yayıncıları Birliği (AGRT) Genel Başkanı
  • Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Basın Konseyi, Gebze Ticaret Odası, GESİAD Yüksek İstişare Kurulu üyesi
  • Kocaeli Aydınlar Ocağı İlim İstişare Kurulu Üyesi <ref name="Kocaeli Aydınlar Ocağı Ağ Sayfaları"> Kocaeli Aydınlar Ocağı Ağ Sayfaları İlim İstişare Kurulu Üyeleri Sayfası</ref>


Aldığı ödüller

  • Başbakanlık Basın Yayın Genel Müdürlüğü GAP`ı araştırma dalında birincilik ve röportaj dalında ikincilik ödülleri
  • Türk Kooperatifçilik Kurumu İnceleme-Araştırma ikincilik ödülü
  • Çeşitli haber, yazı ve araştırmalarından dolayı birçok basın yayın ve meslek kuruluşu tarafından çeşitli derecelerde 25 ödül ve başarı belgesi verildi.


Referanslar

<div class="references-small"><references/></div>Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar