''İspanyol Mahkûm'' (The Spanish Prisoner) 1997 yılında çekilmiş bir gerilim filmidir. Yönetmen ve senaristin David Mamet olduğu filmin başrollerinde Campbell Scott ve Steve Martin vardır.

İspanyol Mahkûm

İspanyol Mahkum (The Spanish Prisoner) 1997 yılında çekilmiş bir gerilim filmidir. Yönetmen ve senaristin David Mamet olduğu filmin başrollerinde Campbell Scott ve Steve Martin vardır. == Konusu == Mühendis Joe (Campbell Scott) bir kampanya üzerinde çalışmaktadır ve onun bu büyük işte yaptıklarını öğrenmek isteyenler vardır. Joe oldukça sıradan ve birazda saf birisidir. Bir gün Joe iş için gitdiği yerde Julian Dell(Steve Martin) diye biriyle tanışır. İlk başta Juliandan çok şüphelenen Joe bir süre sonra onunla arkadaşlık etmeye başlar,ama şu an kendisi bir oyunun içindedir, İspanyol Mahkum ismi verilen bir oyunun. Artık kime inanacağını, kimin dost ve kimin düşman olduğunu bilmemeye başlamaktadır. Özellikle Julian "Jimmy" Dell konusu onu rahatsız etmektedir.

Yaş Sınırı

Bazı konuşmalar, biraz şiddet içeren görüntüler için 12 yaş ve üzerine tavsiye olunmaktadır.

Kadro

İlginç Bilgi

* Hava alanı sahnesinde bir çocuk Joe'nun yanında "The Giving Tree" kitabını okuyordu. Kitabın yazarı David Mamet'in yakın arkadaşı. * George Lang (Ricky Jay)'in repliği "I put a thief in my mouth to steal my brains." Şekspirden.

Bağlantılı

Bu filmle tek bağlantılı film Charade (1963) filmidir.

Hatalar

* Joe'nun telefon külübesinde (parkta) FBİ aradığında orda olan kırmızı kitap daha sonra ateşler sonrası değişiyor. * Joe'nun takviminde "Cuma, 12 Mart, 1997." diye gözüküyor fakat aynı gün gerçekte Çarşamba.

Soundtrack

* "The Spanish Prisoner" (Sadece müzik) * "I Wonder Who's Kissing Her Now"

Dış Bağlantı

*

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar