İsraf her türlü imkan ve varlığı boşuna harcama, saçıp savurma. Bütün nimetleri Allahü tealanın insanlara verdiği birer emanet sayan İslam dini, bunları, sadece O’nun rızasını elde etmeyi ve insanlara hizmete elverişli yerlerde kullanmayı emreder. Parayı, malı dinimizin uygun gördüğü yerlere vermemek cimrilik, uygun görmediği yerlere dağıtmak da israftır. İsrafın zıddı iktisattır. İsraf ve cimrilik, kalbin manevi hastalıklarından sayılmıştır. İslam dini israfı; içki, kumar, fuhuş, rüşv...

ISRAF (türkçe) anlamı
1. gereksiz yere para
2. zaman
3. emek vb. yi harcama
4. savurganlık
5. tutumsuzluk
ISRAF (türkçe) ingilizcesi
1. n. waste
2. wastage
3. prodigality
4. squander
5. squandering
6. dissipation
7. extravagance
8. improvidence
9. profusion
10. wastefulness
ISRAF (türkçe) fransızcası
1. dilapidation [la]
2. prodigalité [la]
ISRAF (türkçe) almancası
1. n. Verschwendung

Israf hakkında detaylı bilgi

İsraf her türlü imkan ve varlığı boşuna harcama, saçıp savurma. Bütün nimetleri Allahü tealanın insanlara verdiği birer emanet sayan İslam dini, bunları, sadece O’nun rızasını elde etmeyi ve insanlara hizmete elverişli yerlerde kullanmayı emreder. Parayı, malı dinimizin uygun gördüğü yerlere vermemek cimrilik, uygun görmediği yerlere dağıtmak da israftır. İsrafın zıddı iktisattır. İsraf ve cimrilik, kalbin manevi hastalıklarından sayılmıştır.

İslam dini israfı; içki, kumar, fuhuş, rüşvet gibi topluma ve kişiye zarar veren işleri, harcamaları açıkça yasaklamıştır. Allahü teala Kur’an-ı kerim’de israf ile ilgili ayet-i kerimelerde mealen buyurdu ki: “İsraf etmeyiniz. Allah israf edenleri sevmez.” (A’raf suresi: 27). Lut aleyhisselam kavmini de; “Belki siz israf eden kavimsiniz.” diye kötülemiştir.

İsrafın kötü olmasının birinci sebebi, malın kıymetli olmasıdır. Mal, Allahü tealanın verdiği bir nimettir. Malı israf; Allahü tealanın nimetini hakir (aşağı) görmek, nimete kıymet vermemek, nimeti elden kaçırmak, küfran-ı nimet etmek, yani şükretmemek olur.

Malı denize, kuyuya, ateşe atmak, elden çıkmasına sebep olmak, soğuktan sıcaktan korumamak, ağaçtan meyveyi toplamayıp çürütmek, mahsulü hasat etmeyip helak olmasına sebep olmak, hayvanları soğuktan düşmandan koruyacak yere koymamak, soğuktan, sıcaktan ve açlıktan ölmelerini önleyecek kadar yedirmemek ve örtmemek de helak etmek olup hepsi israftır.

Herkes tarafından iyi bilinmeyen israflardan bazıları da şunlardır: Meyve, sebze ve hububatı topladıktan sonra, iyi saklamayıp veya ilaçlamayıp kendiliklerinden bozulmaları; kurt, güve, fare, karınca ve benzeri canlıların yemeleri ve bunların nem alarak çürümeleri israftar. Ekmek, et, su, peynir gibi gıdaların, hurma, karpuz, ve soğan gibi yiyeceklerin; kuru incir, kuru üzüm, zerdali gibi kuru meyvelerin; buğday, arpa, mercimek gibi hububatın; elbise, kumaş, kitap gibi eşyanın muhafaza edilmeyerek yok olmalarına sebeb olmak israftır. Ekmeğin pişkin yerini veya içini yiyip kenar ve kabuklarını atmak, yemek artıklarını dökmek; çatal, kaşık ve tabağı sıyırmadan yıkamak israftır. Sofra bezi veya masa üstüne düşen yemek artıklarını toplamayıp yıkarken dökmek ve döküntüleri toplamamak israftır. Elbise, çorap, ayakkabı gibi giyim eşyalarını iyi kullanmayıp veya iyi saklamayıp, çabuk eskitmek; yıkarken suyu sabunu çok harcamak; lambayı, elektriği, havagazını, tüpgazı boş yere yakmak israftır. En büyük israf ise zamanın boşa harcanmasıdır. Hadis-i şerifte; “Her çeşit israf haramdır.” buyrulmuştur.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Lost

Lost, Amerikan drama televizyon dizisidir. Program, Sidney, Avustralya'dan Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri'ne uçan bir yolcu uçağının kaza yapması sonucu Güney Pasifik'te gizemli bir adaya düşen kazazedelerin hikâyelerini konu edinmektedir.