Cumhuriyet ilan edildiğinde İstanbul'da yerel yönetici olarak Haydar bey (Yuluğ) görev yapıyordu. 14 Ekim 1930'da yerel seçimler yapıldı. İstanbul Umumi Meclisi, Vali ve Belediye Başkanı Muhittin bey tarafından 6 Kasım 1930'da açıldı.

İstanbul Belediye Başkanları

Cumhuriyet ilan edildiğinde İstanbul'da yerel yönetici olarak Haydar bey (Yuluğ) görev yapıyordu. 14 Ekim 1930'da yerel seçimler yapıldı. İstanbul Umumi Meclisi, Vali ve Belediye Başkanı Muhittin bey tarafından 6 Kasım 1930'da açıldı. Mart 1957'de vilayet ile belediye ayrıldı. Bu arada imar çalışmaları nedeniyle Belediye Meclisi tarafından 1 Haziran 1957 tarihinde Adnan Menderes'e ‘'İstanbul Fahri Belediye Reisi unvanı verildi.

27 Mayıs 1960 sonrası şehrin yönetiminde bir süre istikrar sağlanamadı. 10 Haziran 1960 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile yeni seçimlere kadar belediye başkanlarının görevlerine son verilerek Belediye Kanununun 94.maddesi gereğince atama yoluyla başkanlar getirilmesi kararlaştırıldı. İstanbul'da üç yılda 7 kez belediye başkanı değişti. 1961 Anayasasına göre 27 Temmuz 1963 tarihinde çıkartılan yasa ile belediye başkanlarının seçiminde tek dereceli çoğunluk usulü getirildi. 17 Kasım 1963'te yerel seçimler yapıldı ve İstanbul'un seçimle belirlenen ilk belediye başkanı Haşim İşcan oldu.

3030 Sayılı Yasa ile başlayan Büyükşehir Belediyesi döneminin 26 Mart 1984 tarihinde yapılan ilk seçiminde Bedrettin DALAN belediye başkanı olarak seçildi.
Haydar Bey15 Nisan 1923 - 8 Haziran 1924
Emin Erkul8 Haziran 1924 -12 Ekim 1928
Muhittin Üstündağ14 Ekim 1928 - 4 Aralık 1938
Lütfi Kırdar8 Aralık 1938 -16 Ekim 1949
Fahrettin Kerim Gökay24 Ekim 1949 - 26 Ekim 1957
Kemal Hadımlı (vekil)12 Temmuz 1957 - 5 Ekim 1957
Mümtaz Tarhan29 Kasım 1957 - 11 Mayıs 1958
Ethem Yetkiner14 Mayıs 1958 - 24 Aralık 1958
Kemal Aygün25 Aralık 1958 - 27 Mayıs 1960
Refik Tulga27 Mayıs 1960 - 14 Haziran 1960
Şefik Erensü14 Haziran 1960 - 24 Eylül 1960
Refik Tulga24 Eylül 1960 - 26 Şubat 1962
Turan Ertuğ27 Şubat 1962 - 16 Mart 1962
Kadri İlkay (vekil)17 Mart 1962 - 30 Ocak 1963
Kamuran Görgün8 Haziran 1962 - 22 Haziran 1962
Niyazi Akı (vekil)31 Ocak 1963 - 28 Şubat 1963
Necdet Uğur28 Şubat 1963 - 9 Aralık 1963
Haşim İşcan10 Aralık 1963 -11Mart 1968
Faruk Ilgaz (vekil)12 Mart 1968 - 6 Haziran 1968
Fahri Atabey8 Haziran1968 - 9 Aralık 1973
Ahmet İsvan14 Aralık 1973 - 11 Aralık 1977
Aytekin Kotil14 Aralık 1977 - 12 Eylül 1980
İsmet Hakkı Akansel (atamayla)12 Eylül 1980 - 30 Ağustos 1981
Ecmel Kutay (atamayla)30 Ağustos 1981 - 24 Eylül 1982
Abdullah Tırtıl (atamayla)24 Eylül 1982 - 26 Mart 1984
Bedrettin Dalan26 Mart 1984 - 28 Mart 1989
Nurettin Sözen28 Mart 1989-27 Mart 1994
Recep Tayyip Erdoğan27 Mart 1994- 6 Kasım 1998
Ali Müfit Gürtuna12 Kasım 1998- 18 Nisan 1999
Ali Müfit Gürtuna18 Nisan 1999 - 01 Nisan 2004
Kadir Topbaş10 Nisan 2004 -

Yanıtlar