İstanbulspor

İstanbulspor 1926 yılında İstanbul Lisesi öğrencileri tarafından kurulmuş ve Türk futbolunun en köklü kulüplerinden biri. Basketbol takımı da mevcuttur. TarihiGeçmiş dönemde İstanbul Ligi'nin en önemli kulüplerinden olan İstanbulspor 1932 yılındaki İstanbul Şampiyonluğu'ndan sonra başarılı olamamış ve giderek unutulan kulüplerden biri olmuştur.

İstanbulspor 1926 yılında İstanbul Lisesi öğrencileri tarafından kurulmuş ve Türk futbolunun en köklü kulüplerinden biri. Basketbol takımı da mevcuttur.

Tarihi

Geçmiş dönemde İstanbul Ligi'nin en önemli kulüplerinden olan İstanbulspor 1932 yılındaki İstanbul Şampiyonluğu'ndan sonra başarılı olamamış ve giderek unutulan kulüplerden biri olmuştur.

Uzun süren alt küme mücadelelerinden sonra İşadamı Cem Uzan'ın yönetmini ele almasıyla her yıl bir üst lige çıktı ve 1994 yılında büyük bir transfer atağı eşliğinde Türkiye Süper Ligine çıktı. Arkasındaki önemli maddi destek sayesinde 2. Lig'de oynadığı dönemde bile Tanju Çolak gibi yıldızlarla kadrosunu kuran İstanbulspor 1. lige İstanbul'un 4. büyüğü olma ve bir Avrupa Kupası alma sloganıyla çıktı ve ligin transfer piyasasını karıştırdı. Avrupa Liglerinde isim yapmış önemli oyuncuları da transfer etti. Ancak yıldız oyunculardan kurulan kadrolar sadece 1 sezon ligde üst sıralara oynadı ve hiç bir zaman kendine taraftar kitlesi toplayamadı. 2000 yılların sonuna doğru Uzan grubu diğer kulübü Adanaspor gibi İstanbulspor'dan da yavaş yavaş desteğini çekti. Bu dönemde bir çok futbolcu basın organlarına ücretlerini alamadıklarına dair açıklamar yapıyordu. Ancak buna rağmen 2005 yılına kadar altyapıdan yetişen genç oyuncular ve artık futbollarının son dönemini yaşayan tecrübeli oyuncuların karması kadrosuyla uzun süre başarıyla Süper Lig'de direndi.

Bütçesiyle ve oyuncu kadrosuyla her sezon daha küçülen kulüp 2004 yılında Uzan gurubu şirketlerine Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) el koymasıyla devlet yönetimine geçti. TMSF 'nin Uzan Grubu'nun borçlarını tahsil etmek amacıyla kulübün kadrosunda kalan son birkaç değerli oyuncuyu da satmasıyla kulüp kadro olarak daha zayıf hale geldi ve 2004/2005 sezonunda 2. lige düştü.

Başarıları

* Türkiye Süper Ligi: Dördüncülük (1998)

  • Türkiye Kupası Şampiyonluğu: (1932)
  • Türkiye 2. Lig Şampiyonluğu: (1968, 1994)
  • Türkiye 3. Lig Şampiyonluğu: (1992)
  • http://www.istanbulspor1926.comGörüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

İstanbulspor ilgili konular

İstanbulspor
İstanbulspor