İsveç Tarihi

Kısaca: İsveç'e ilk insan yerleşmeleri, eldeki belgelere göre M.Ö. 800 yıllarında İsveç'in güney ucunda görülmüştür. İlk İsveçliler zamanla kuzeye doğru yayılmaya başlamışlardır. Sonraları ticaret yapmak için Akdeniz'e açılmışlar, Romalılarla ticari ilişkiler kurmuşlardır. İsveç'in adı Svear kabilelerinden gelir. Ülkenin başlangıç tarihinde ülkenin güneyinde yerleşmiş olan Gotarlarla Svearlar arasında uzun süreli çatışmalar olmuştur. Svearların Gotarları Brevalla'da yenmesiyle İsveç Krallığı kurulmuştur ...devamı ☟

İsveç tarihi
İsveç Tarihi

İsveç'e ilk insan yerleşmeleri, eldeki belgelere göre M.Ö. 800 yıllarında İsveç'in güney ucunda görülmüştür. İlk İsveçliler zamanla kuzeye doğru yayılmaya başlamışlardır. Sonraları ticaret yapmak için Akdeniz'e açılmışlar, Romalılarla ticari ilişkiler kurmuşlardır. İsveç'in adı Svear kabilelerinden gelir. Ülkenin başlangıç tarihinde ülkenin güneyinde yerleşmiş olan Gotarlarla Svearlar arasında uzun süreli çatışmalar olmuştur. Svearların Gotarları Brevalla'da yenmesiyle İsveç Krallığı kurulmuştur.

İsveç'e M.S. 4. yüzyıldan başlayarak bazı Germen kabileleri göç etmişlerdir. Dokuzuncu yüzyılda İsveç kralları Normanların Batı Avrupa'ya yaptıkları akınlara katıldılar. Ama asıl gayeleri doğuda bir takım topraklar elde etmekti. Doğuya yönelen İsveçliler Novgorod ve Kiev'i ele geçirerek, buralarda birer prenslik kurdular.

Onuncu ve on birinci yüzyıllarda Norveç ve Danimarka ile aralıklı çatışmalara girdiler. On birinci yüzyılda Hıristiyanlık İsveç'te resmi din olarak kabul edildi. On ikinci yüzyılda kral olan Aziz Erik, Finlandiya'yı topraklarına kattı. On üçüncü yüzyılda ise, dört İskandinav ülkesi (İsveç, Norveç, Danimarka ve Finlandiya) Kalman Birliği adı ile bir tek otorite altında toplandılar (1397).

Kalman Birliği yaklaşık 125 yıl sürdü. Danimarka ile İsveç arasındaki zıtlaşmalar yoğunlaşınca, İsveç Kralı Gustaf Vafa, Danimarkalıları İsveç'ten kovarak birliğe son verdi. 1523'te İsveç Kralı Gustaf Vafa, İsveç'in bağımsızlığını ilan etti. 1520'lerde başlayan Lutherci Reform hareketleri başarıya ulaşınca, 1529'da Roma ile ilişkileri kesildi. Bunu takip eden 200 yıl içinde İsveç; Danimarka, Polonya ve Rusya'yla Baltık egemenliği için birçok savaşlar yapmıştır.

Kral İkinci Gustaf Danimarka'yla barış imzalamış, Polonya Prusyasını ele geçirmiş, 30 yıl savaşlarına önemli katkıda bulunmuştur. Vestfalya Antlaşması ile (1648) İsveç büyük bir devlet olmuştur. Baltık Denizindeki hakimiyeti, Ruslara Poltava'da İsveç orduları yenilince son bulmuştur (1709). Napolyon'un generallerinden Jean Buptiste Bernadotte 1818 yılında Ondördüncü Karl adıylaİsveç kralı olmuştur.

Bugün İsveç'te hüküm süren kral ailesi bu soydandır. On dördüncü Karl döneminde İsveç ile Norveç birleşmiş bu birleşme 1905 yılında barışcı bir biçimde son bulmuştur. İsveç Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarında tarafsız olarak kalmıştır. Günümüzde tarafsız politikasına ters düşeceği için Nato ve AET'ye girmemektedir.

misafir - 7 yıl önce
Benim İsveç te bulunduğum zaman nüfus 8 Milyon du bu gün 9 milyon paylaşmak istediğim konu şu bu nüfus otomobil sanayinde dünya ile rekabette, 100/100 kendi savaş uçağı sanayileri var, Sivil ve savaş gemileri üretebiliyorlar kendilerine göre bir ordu gücü var Avrupa uzay araştırmalarında ciddi katılımları var denizaltı üretiyorlar,Danimarka ile uzun bir köprü inşa ettiler. Ülkede birçok yerde Nükleer enerji istasyonları var ve tüm ülke ışıl ışıl konut ısınma sistemi şehir bazında merkezi sistem, Şehir bazında 24 saat sıcak su, SAğlık, Sosyal,Eğitim hizmetleri ileri düzeyde, toplu taşımacılık iyi düzeyde halen bazı büyük şehirlerde de metro inşaat çalışmaları var, İnsanların ortalama yaş süresi 80 lerde belkide daha fazla ,ekonomilerinde taban ve tavan gelirler diğer ülkelere göre daha dengeli, çok fazla insan ağırlıklı İngilizce biliyor ormanlık alanları çok geniş, madenleri zengin Kısaca bu dünya da pırlanta gibi çok az sayıda düş ülkesinden biri şimdi 70 milyonluk biz nasıl bir yönetim ve örnek ele almalıyız ,Ben düşündüm de bu kadar az nüfusla bu muhteşem başarıyı nasıl elde etmişler saygı duymamak elde değil. Tanrı kötülüklerden uzak tutsun

misafir - 7 yıl önce
isveç mutfağı diğer iskandinav mutfaklarına benzerlik gösterir.Balık,et ve patates isveç mutfağında önemli bir yere sahiptir.Baharatlar çoğu ülkenin mutfağına göre daha değişiktir.Geleneksel olarak et suyu ve haşlanmış patates ile servis edilen isveç köfteleri en ünlü yemeklerindendir.Kültürel bir önem taşır.Yöresel yemeklerden sunacak olursak surströmming(kuzey isveçe ait bir türk balık yemeği) örnek olarak verilebilir.. ((((kısa ve öz))) :):)

Cuma - 4 yıl önce

İsveç'in siyasi bağımsızlığı göstermeliktir. Bağımsızlıktan anladıkları egemen güçlere derin saygı duymaktır.


Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

İsveç tarihi Resimleri