İtalya başbakanları İtalya'nın Hükümet Başkanı ve Bakanlar Kurulunun başıdırlar (İtalyanca: Presidente del Consiglio dei Ministri).

İtalya Başbakanları

} İtalya Başbakanları İtalya`nın Hükümet Başkanı ve Bakanlar Kurulunun başıdırlar (İtalyanca: Presidente del Consiglio dei Ministri).

İtalya Başbakanları

Krallık Dönemi

<table border=1 cellpadding=2 cellspacing=0 style="border-collapse: collapse;"> <tr bgcolor="efefef">
 <th>Görev süresi		<th>Başbakan     <th>Resim


<tr><td>23 Mart - 12 Haziran, 1861<td>Kont Camillo Benso di Cavour<td>right|100px <tr><td>12 Haziran, 1861 - 3 Mart, 1862 <td>Bettino Ricasoli <td>right|100px <tr><td>3 Mart - 8 Aralık, 1862 <td>Urbano Rattazzi <td>right|100px <tr><td>8 Aralık, 1862 - 24 Mart, 1863 <td>Luigi Carlo Farini <td>right|100px <tr><td>24 Mart, 1863 - 28 Eylül, 1864 <td>Marco Minghetti <td>right|100px <tr><td>28 Eylül, 1864 - 20 Haziran, 1866 <td>Alfonso Ferrero la Marmora<td>right|100px <tr><td>20 Haziran, 1866 - 10 Nisan, 1867 <td>Bettino Ricasoli (2. defa)<td>right|100px <tr><td>10 Nisan, 1867 - 27 Ekim, 1867 <td>Urbano Rattazzi (2. defa) <td>right|100px <tr><td>27 Ekim, 1867 - 14 Aralık, 1869 <td>Federico Luigi, Conte Menabrea <td>right|100px <tr><td>14 Aralık, 1869 - 10 Haziran, 1873 <td>Giovanni Lanza <td>right|100px <tr><td>10 Haziran, 1873 - 25 Mart, 1876 <td>Marco Minghetti (2. defa) <td>right|100px <tr><td>25 Mart, 1876 - 24 Mart, 1878 <td>Agostino Depretis<td>right|100px <tr><td>24 Mart - 19 Aralık, 1878 <td>Benedetto Cairoli <td>right|100px <tr><td>19 Aralık, 1878 - 14 Haziran, 1879 <td>Agostino Depretis (2. defa)<td>right|100px <tr><td>14 Haziran, 1879 - 29 Mayıs, 1881 <td>Benedetto Cairoli (2. defa)<td>right|100px <tr><td>29 Mayıs, 1881 - 29 Haziran, 1887 <td>Agostino Depretis (3. defa) <td>right|100px <tr><td>29 Haziran 1887 - 6 Şubat, 1891 <td>Francesco Crispi <td>right|100px <tr><td>6 Şubat, 1891 - 15 Mayıs, 1892 <td>Antonio Starabba, Marchese di Rudiní¬<td>right|100px <tr><td>15 Mayıs, 1892 - 15 Aralık, 1893 <td>Giovanni Giolitti <td>right|125px <tr><td>15 Aralık, 1893 - 10 Mart, 1896 <td>Francesco Crispi (2. defa)<td>right|100px <tr><td>10 Mart, 1896 - 29 Haziran, 1898 <td>Antonio Starabba, Marchese di Rudiní¬ (2. defa)<td>right|100px <tr><td>29 Haziran, 1898 - 24 Haziran, 1900 <td>Luigi Pelloux<td>right|100px <tr><td>24 Haziran, 1900 - 15 Şubat, 1901 <td>Giuseppe Saracco<td>right|100px <tr><td>15 Şubat, 1901 - 3 Kasım, 1903 <td>Giuseppe Zanardelli<td>right|100px <tr><td>3 Kasım, 1903 - 12 Mart, 1905 <td>Giovanni Giolitti (2. defa) <td>right|125px <tr><td>12 Mart - 28 Mart, 1905 <td>Giuseppe Zanardelli<td>right|100px <tr><td>28 Mart, 1905 - 8 Şubat, 1906 <td>Alessandro Fortis<td>right|100px <tr><td>8 Şubat - 29 Mayıs, 1906 <td>Sidney Sonnino<td>right|100px <tr><td>29 Mayıs, 1906 - 11 Aralık, 1909 <td>Giovanni Giolitti (3. defa)<td>right|125px <tr><td>11 Aralık, 1909 - 31 Mart, 1910 <td>Sidney Sonnino (2. defa) <td>right|100px <tr><td>31 Mart, 1910 - 30 Mart, 1911 <td>Luigi Luzzatti <td>right|100px <tr><td>30 Mart, 1911 - 21 Mart, 1914 <td>Giovanni Giolitti (4. defa) <td>right|125px <tr><td>21 Mart, 1914 - 18 Haziran, 1916 <td>Antonio Salandra <td>right|100px <tr><td>18 Haziran, 1916 - 29 Ekim, 1917 <td>Paolo Boselli <td>right|100px <tr><td>29 Ekim, 1917 - 23 Haziran, 1919 <td>Vittorio Emanuele Orlando<td>right|100px <tr><td>23 Haziran, 1919 - 15 Haziran, 1920 <td>Francesco Saverio Nitti <td>right|100px <tr><td>15 Haziran, 1920 - 4 Temmuz, 1921 <td>Giovanni Giolitti (5. defa)<td>right|125px <tr><td>4 Temmuz, 1921 - 26 Şubat, 1922 <td>Ivanoe Bonomi <td>right|100px <tr><td>26 Şubat, 1922 - 31 Ekim, 1922 <td>Luigi Facta <td>right|100px <tr><td>31 Ekim, 1922 - 25 Temmuz, 1943 <td>Benito Mussolini (il Duce)<td>right|100px <tr><td>25 Temmuz, 1943 - 18 Haziran, 1944 <td>General Pietro Badoglio (Geçici Askeri Hükümet)<td>right|100px <tr><td>18 Haziran, 1944 - 21 Haziran, 1945 <td>Ivanoe Bonomi (2. defa)<td>right|100px <tr><td>21 Haziran, 1945 - 8 Aralık, 1945 <td>Ferruccio Parri<td>right|100px <tr><td>10 Aralık, 1945 - 1 Temmuz, 1946 <td>Alcide De Gasperi<td>right|125px </table>

Cumhuriyet Dönemi

<table border=1 cellpadding=2 cellspacing=0 style="border-collapse: collapse;"> <tr bgcolor="efefef">
 <th>Görev Süresi	   <th>Başbakan      <th>Resim


<tr><td>13 Temmuz 1946 - 2 Ağustos 1953<td>Alcide De Gasperi<td>right|125px <tr><td>17 Ağustos, 1953 - 12 Ocak, 1954<td>Giuseppe Pella<td>right|100px <tr><td>18 Ocak, 1954 - 8 Şubat, 1954<td>Amintore Fanfani <td>right|100px <tr><td>10 Şubat, 1954 - 2 Temmuz, 1955 <td>Mario Scelba <td>right|100px <tr><td>6 Temmuz, 1955 - 15 Mayıs, 1957 <td>Antonio Segni<td>right|100px <tr><td>19 Mayıs, 1957 - 1 Temmuz, 1958 <td>Adone Zoli<td>right|100px <tr><td>1 Temmuz, 1958 - 15 Şubat, 1959 <td>Amintore Fanfani (2. defa)<td>right|100px <tr><td>15 Şubat, 1959 - 23 Mart, 1960 <td>Antonio Segni (2. defa)<td>right|100px <tr><td>25 Mart, 1960 - 26 Temmuz, 1960 <td>Fernando Tambroni<td>right|100px <tr><td>26 Temmuz, 1960 - 21 Haziran, 1963<td>Amintore Fanfani (3. defa)<td>right|100px <tr><td>21 Haziran, 1963 - 4 Aralık, 1963 <td>Giovanni Leone<td>right|100px <tr><td>4 Aralık, 1963 - 24 Haziran, 1968 <td>Aldo Moro<td>right|100px <tr><td>24 Haziran, 1968 - 12 Aralık, 1968 <td>Giovanni Leone (2. defa)<td>right|100px <tr><td>12 Aralık, 1968 -6 Ağustos, 1970 <td>Mariano Rumor<td>right|100px <tr><td>6 Ağustos, 1970 - 17 Şubat, 1972 <td>Emilio Colombo<td>right|111px <tr><td>17 Şubat, 1972 - 7 Temmuz, 1973 <td>Giulio Andreotti<td>right|100px <tr><td>7 Temmuz, 1973 - 23 Kasım, 1974 <td>Mariano Rumor (2. defa)<td>right|100px <tr><td>23 Kasım, 1974 - 29 Temmuz, 1976 <td>Aldo Moro (2. defa)<td>right|100px <tr><td>29 Temmuz, 1976 - 4 Ağustos, 1979 <td>Giulio Andreotti (2. defa)<td>right|100px <tr><td>4 Ağustos, 1979 - 18 Ekim, 1980 <td>Francesco Cossiga<td>right|100px <tr><td>18 Ekim, 1980 - 28 Haziran, 1981 <td>Arnaldo Forlani<td>right|100px <tr><td>28 Haziran, 1981 - 1 Aralık, 1982 <td>Giovanni Spadolini<td>right|100px <tr><td>1 Aralık, 1982 - 4 Ağustos, 1983 <td>Amintore Fanfani (4. defa)<td>right|100px <tr><td>4 Ağustos, 1983 - 17 Nisan, 1987 <td>Bettino Craxi<td>right|100px <tr><td>17 Nisan, 1987 - 28 Temmuz, 1987 <td>Amintore Fanfani (5. defa)<td>right|100px <tr><td>28 Temmuz, 1987 - 13 Nisan, 1988 <td>Giovanni Goria<td>right|100px <tr><td>13 Nisan, 1988 - 22 Temmuz, 1989 <td>Ciriaco De Mita<td>right|100px <tr><td>22 Temmuz, 1989 - 24 Nisan, 1992 <td>Giulio Andreotti(3. defa)<td>right|100px <tr><td>28 Haziran, 1992 - 28 Nisan, 1993 <td>Giuliano Amato<td>right|100px <tr><td>28 Nisan, 1993 - 10 Mayıs, 1994 <td>Carlo Azeglio Ciampi<td>right|100px <tr><td>10 Mayıs, 1994 - 17 Ocak, 1995 <td>Silvio Berlusconi<td>right|100px <tr><td>17 Ocak, 1995 - 17 Mayıs, 1996 <td>Lamberto Dini<td>right|100px <tr><td>17 Mayıs, 1996 - 21 Ekim, 1998 <td>Romano Prodi<td>right|100px <tr><td>21 Ekim, 1998 - 25 Nisan, 2000 <td>Massimo D`Alema<td>right|100px <tr><td>25 Nisan, 2000 - 11 Haziran, 2001 <td>Giuliano Amato (2. defa)<td>right|100px <tr><td>11 Haziran, 2001 - 17 Mayıs, 2006 <td>Silvio Berlusconi(2. defa)<td>right|100px <tr><td>17 Mayıs, 2006 - <td>Romano Prodi (2. defa)<td>right|100px </table>

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar