IV. Henry (İngiltere Kralı)

IV. Henry (yahut: Henry Bolingbroke) (d. 3 Nisan 1367, Bolingbroke Kalesi, Lincolnshire, Ingıltere - o. 20 Mart 1413 Westminster, Londra), (1377 – 1399) döneminde İngiltere ve İrlanda kralı. Plantagenetler Hanedanı'nın 9. kralı ve bu hanedanın Lancaster Hanedanı koluna mensup ilk hükümdardır. Büyükbabası olan III. Edward gibi meşru Fransa Kralı olma iddasında da devam etmiştir.

IV. Henry (yahut: Henry Bolingbroke) (d. 3 Nisan 1367, Bolingbroke Kalesi, Lincolnshire, Ingıltere - o. 20 Mart 1413 Westminster, Londra), (1377 – 1399) döneminde İngiltere ve İrlanda kralı. Plantagenetler Hanedanı'nın 9. kralı ve bu hanedanın Lancaster Hanedanı koluna mensup ilk hükümdardır. Büyükbabası olan III. Edward gibi meşru Fransa Kralı olma iddasında da devam etmiştir. Babası Lancaster Dükü "Gaunt'lu John" olup III. Edward'ın üçüncü oğlu idi. III. Edward'dan sonra İngiltere Krallığı tahtına geçmiş olan kuzeni II. Richard'ın hükümdarlık döneminde babsi çok önemli siyasi roller oynamıştır. IV. Henry'nin annesi "Lancaster'li Blanche" idi ve şahsen Lancaster ailesinin elinde bulunan büyük araziler annesine verasetle geçmişti. IV. Henry bu arazilere annesinden kalan mirasla sahip olduğu için kral olmadan şahsen çok zengin bir soylu idi. Kuzeni II. Richard çocuksuz idi ve babası III. Edward'ın oğlu olduğu ve babası III. Richard'dan önce öldüğü için IV. Henry meşru olarak İngiltere Krallığı kral adayı idi. Fakat 1499'da, II. Richard hala hayatta iken, IV. Henry gönderilmiş olduğu Fransa sürgünunden İngiltere'ye dönerek kendini İngiltere Kralı ilan etti. Çok geçmeden kuzeni III Richard'ı esir alarak onun tahttan feraget etmesini sağlayarak 29 Eylül 1399'da resmen İngiltere Kralı olarak kabul edildi. Lancaster Dükü olduğu için Plantagent Hanedanı'na dahil olmakla beraber bu hanedanın bir kolu olarak Lancaster Hanedanı'nın ilk kralı oldu. III. Edward'ın diğer bir oğlu olan York Dükü Edward Langley'den Plantagent Hanedanının ikinci kolu olan York Hanedanı ortaya çıktı. Bu iki hanedan kolu (1455-1485) döneminde karşılıklı taht mücadelesine girișip İngiltere'de Güller Savaşları adlı bir iç savaş ortaya çıkmasına neden oldular.

Son yılları ve ölümü

Evliliği ve çocukları Henry Bolingbroke daha kral olmadan 1381'de 7. Hereford Kontu, Humphery de Bohun'un kızı olan Maria de Bohun ile eşinin babasının malikanesi olan Rochford Hall, Essex'de yapılan bir törenle evlilik yapmıştır. Bu evlilik için Haziran 1380'de Henry'nin babası Gaunt'lu John tarafından satın alınan resmi evlenme ruhsatının kaydı "İngiltere Kamu Kayıtlar Ofis"'inde bulunmaktadır. Bu evlilikten şu 6 çocukları olmuştur: # V. Henry (1386–1422) # Lancaster'li Thomas, 1. Clarence Dükü (1388–1421) # Lancaster'li John, 1. Bedford Dükü (1389–1435) # Humphrey, 1. Gloucester Dükü (1390–1447) # İngiltere'li Blanche, (1392–1409). 1402'de Palatine Elektörü III. Ludwig ile evlendi # İngiltere'li Philippa, (1394–1430). 1406'da Danimarka, Norveç ve İsveç Kralı olan Pomenranya'lı Eric ile evlendi. IV. Henry'nin bu altı çocuğundan ancak ikisinin, V. Henry ve Gloucester Dükü Humphrey'nin, evliliklerinden yetişginliğe erişen çocukları oldu ve diğerlerin evliliklerinden yetişkinliğg erişen çocukları olmadı. Maria de Bohun 4 Temmuz 1394'de, yine Henry Bolingbroke krallığı eline geçirmeden, vefat etti. IV. Henry krallığı eline geçirdikten sonra 7 Şubat 1403'de Winchester'de Navarra Kralı II. Carlo ile Fransa'lı Joan'nın kızı olan Navarra'lı Joan ile ikinci evlilik yapmıştır. Navarra'lı Joan, Brötanya'lı V. Joan'ın dul karısı idi ve ilk kocasından dört kız çocuğu ve dört oğlu bulunmaktaydı. IV. Henry'nin Navarra'li Joan'la bu evliliğinden 1401'de Edmund adını verdikleri tek bir oğulları oldu ama bu bebek daha bir yaşına bile girmeden öldü. Notlar Dış bağlantılar * Britanya Kralligi resmi websitesinde "Henry IV" maddesi * "BBC History" websitesinde "Henry IV" maddesi * HENRY IV - Archontology.org

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.