IV. İvan (Rusya)

Diğer anlamı|Korkunç İvan (anlam ayrım) İvan Vasiliyeviç yani bilinen adıyla Korkunç İvan, III. Vasili `nin oğlu olarak 1530`da dünyaya geldi. Henüz üç yaşında Rusya`nın başına geçti. 1547`de taç giydi. O döneme kadar Moskova knezi olarak anılan Rus imparatoru Çar olarak ilan edildi ve ilk Rus Çarı oldu.

1550`de sivil ve ruhani büyüklerden teşekkül eden bir toplantı olan ``Sobor`` düzenledi. Toplantıda, Rusya`da yürürlükte olan devlet ve kilise kanunları ile nizamları üzerine konuşmalar yapıldı. Bu toplantıda karar alıcıları Mümtaz Heyet olarak adlandırıldı.

Çar`ın en yakın müşavirleri sıfatıyla devlet işlerinde önemli rol oynayan Mümtaz Heyet, 1553`de İvan`ın gözünden düşmeye başladı. Metropolit Makari`nin etkisiyle kendini Tanrı inayetiyle hükümdar, Rusya`yı dilediği gibi idareye memur bir Çar diye telakki ediyordu.

1560`da İvan`ın eşi Anastasya, geride İvan ve Fyodor adlı iki çocuk bırakarak öldü. Eşinin her yönden İvan üzerinde etkisi vardı. Eşinin ölümü İvan`ı zevk ve sefahat alemine dalmasına neden oldu. Yine bu dönemde yeni gözdeleri ortaya çıktı. Bunların da kışkırtmasıyla uzun zamandır içinde sakladığı arzular ve hevesler ortaya çıkmaya başladı. Bu süreçte birçok kişi sürgüne gönderildi.

1564`te çocuklarını, saray hademeleri ve maiyetini, saray hazinesini alarak Kremlin`i terk etti. Bu gidiş Moskovalılar gözünde bir muammaydı. Bir yıl sonra soylulara ve ruhani liderlere, "soyluların ihanet içinde olduğu için Moskova`yı terk ettiğini" yazdı.

Bu Moskova`da derin bir etki yarattı ve Çar`ın geri dönmesi için çabalar başladı. Nihayet iki ay sonra Moskova`ya döndü. Fakat 35 yaşında olmasına rağmen ihtiyar bir görüntüyle tanınmaz hale gelmişti.

Döner dönmez `hainleri` cezalandırmaya başladı. Böylece hem tek adam olma yönünde büyük bir adım atacaktı hem de tek adamlığı destekleyecek ıslahatları yapma fırsatı bulacaktı. Nihayet Opriçnina denilen idari bir sistemi yerleştirerek bu emellerine ulaştı.

Bu rejimi tam 20 yıl sürdürdü. Bu dönemde birçok olay kanlı baskınlar sonucu örtüldü. Yine bu dönem içinde 1582 yılında kendi oğlunu bile öldürmekten çekinmeyen Çar İvan, 18 Mart 1584`de Bogdan Belsky ile satranç oynarken öldü. Kehanetler, IV. İvan`ın bu tarihte öleceğini söylüyordu. 1960`lı yıllarda mezarını açan arkeologlar, zehirlendiğine dair kanıt oluşturabilecek cıva kalıntılarına ulaştı. Bogdan Belski ve daha sonra çar olan Boris Godunov tarafından zehirlendiği sanılıyor.


Commons-ufak|Ivan IV

LinklerBaşlangıç kutusu Sıra kutusu|başlık=Moskova Büyük Knezi|önce=III. Vasili|sonra=Çar oldu|yıllar=1533-1547 Sıra kutusu|başlık=Rus Çarı|önce=-|sonra=I. Fyodor|yıllar=1547-1584 Bitiş kutusu

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.