IX. İnönü Hükümeti

27 - IX. İnönü Hükümeti (25.06.1962-25.12.1963) Başbakan: Mustafa İsmet İnönü (Malatya, CHP) Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı: Ekrem Alican (Sakarya, YTP) Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı: Hasan Dinçer (Afyonkarahisar, CKMP) Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı: Turhan Feyzioğlu (Kayseri, CHP) Devlet Bakanı: Hıfzı Oğuz Bekata (C.S. Üyesi, Ankara, CHP) 25.06.1962-18.10.1962 tarihleri arasında görev yaptı. Yerine Ali Şakir Ağanoğlu (Trabzon, CHP) (01.11.1962-17.06.1963) atandı.

27 - IX. İnönü Hükümeti

(25.06.1962-25.12.1963)

Başbakan: Mustafa İsmet İnönü (Malatya, CHP) Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı: Ekrem Alican (Sakarya, YTP) Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı: Hasan Dinçer (Afyonkarahisar, CKMP) Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı: Turhan Feyzioğlu (Kayseri, CHP) Devlet Bakanı: Hıfzı Oğuz Bekata (C.S. Üyesi, Ankara, CHP) 25.06.1962-18.10.1962 tarihleri arasında görev yaptı. Yerine Ali Şakir Ağanoğlu (Trabzon, CHP) (01.11.1962-17.06.1963) atandı. Ağanoğlu'ndan Devlet Bakanlığı'nı Vefik Pirinççioğlu (Diyarbakır, CHP) (17.06.1963-25.12.1963) devraldı. Devlet Bakanı: Raif Aybar (Ankara, YTP) Devlet Bakanı: Necmi Ökten (Çorum, Bağımsız) Adalet Bakanı: Abdülhak Kemal Yörük (Ankara, CKMP) Milli Savunma Bakanı: Mehmet İlhami Sancar (İstanbul, CHP) İçişleri Bakanı: Kemal Sahir Kurutluoğlu (C.S. Kontenjan Üyesi) 25.06.1962-10.10.1962 tarihleri arasında görev yaptı. Yerine Hıfzı Oğuz Bekata (C. S. Üyesi, Ankara, CHP) (18.10.1962-08.10.1963) atandı. Bekata'dan İçişleri Bakanlığı'nı İlyas Seçkin (Ankara, CHP) (22.10.1963-25.12.1963) devraldı. Dışişleri Bakanı: Feridun Cemal Erkin (TBMM dışından) Maliye Bakanı: Ferit Melen (TBMM dışından) Milli Eğitim Bakanı: Şevket Raşit Hatipoğlu (Manisa, CHP) 25.06.1962-12.06.1963 tarihleri arasında görev yaptı. Yerine İbrahim Hulusi Öktem (Bursa, CHP) (12.06.1963-25.12.1963) atandı. Bayındırlık Bakanı: İlyas Seçkin (Ankara, CHP) 25.06.1962-22.10.1963 tarihleri arasında görev yaptı. Yerine Arif Hikmet Onat (Ordu, CHP) (22.10.1963-25.12.1963) atandı. Ticaret Bakanı: Mehmet Muhlis Ete (Ankara, CHP) 25.06.1962-17.06.1963 tarihleri arasında görev yaptı. Yerine Ahmet Oğuz (İstanbul, CKMP) (17.06.1963-25.12.1963) atandı. Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı: Yusuf Azizoğlu (Diyarbakır, YTP) 25.06.1962-27.11.1963 tarihleri arasında görev yaptı. Yerine Fahrettin Kerim Gökay (İstanbul, YTP) (27.11.1963-25.12.1963) atandı. Gümrük ve Tekel Bakanı: Orhan Öztrak (Tekirdağ, CHP) Tarım Bakanı: Mehmet İzmen (C.S. Üyesi, Giresun, YTP) Ulaştırma Bakanı: Rıfat Öçten (C.S. Üyesi, Sivas, YTP) 25.06.1962-10.06.1963 tarihleri arasında görev yaptı. Yerine İhsan Şeref Dura (Kastamonu, Bağımsız) (13.06.1963-25.12.1963) atandı. Çalışma Bakanı: Bülent Ecevit (Ankara, CHP) Sanayi Bakanı: Fethi Çelikbaş (Burdur, CHP) Basın - Yayın ve Turizm Bakanı: Celal Tevfik Karasapan (C.S. Üyesi, Afyonkarahisar, CKMP) 25.06.1962-17.06.1963 tarihleri arasında görev yaptı. Yerine Nurettin Ardıçoğlu (Elazığ, CKMP) (17.06.1963-19.07.1963) atandı. Turizm ve Tanıtma Bakanı: Nurettin Ardıçoğlu (Elazığ, CKMP) (19.07.1963-25.12.1963 İmar ve İskan Bakanı: Fahrettin Kerim Gökay (İstanbul, YTP) 25.06.1962-27.11.1963 tarihleri arasında görev yaptı. Yerine Mehmet Hayri Mumcuoğlu (Tekirdağ, Bağımsız) (27.11.1963-25.12.1963) atandı.

Ayrıca bakınız

Liste - Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.