İyi Geceler Anne

İyi Geceler Anne (İng: " 'night, Mother"), ABD'li oyun yazarı Marsha Norman'ın 1983'te yazdığı bir tiyatro oyunudur.

İyi Geceler Anne (İng: " 'night, Mother"),

ABD

'li oyun yazarı Marsha Norman'ın 1983'te yazdığı bir tiyatro oyunudur. Özet Oyun Jessie ve beraber yaşadığı annesi Thelma'nın, birlikte geçirdikleri son geceyi anlatır. Oyun, Jessie'nin annesine, ertesi sabah ölmüş olacağını, çünkü o gece intihar edeceğini açıklamasıyla başlar. Jessie bunları, evi derleyip toplarken ve annesine yapacağı manikür için hazırlanırken, kayıtsızca, öylesine anlatır. Bunun ardından iki kadın arasında geçen konuşmalarda, Jessie'nin bu kararı neden verdiği, annesiyle olan yaşantısının detayları, kendi ölümünü en ince ayrıntısına kadar nasıl planladığı açığa çıkar. Oyun, kaçınılmaz sona doğru tedirgin edici şekilde hızla ilerler. 1983'te Pulitzer Drama Ödülü kazanan oyun, modern insanın en sevdiklerinin yanında bile kendini yalnız, çaresiz ve mutsuz hissetmesini, insanlar arasındaki iletişimsizliğin ve hoşgörüsüzlüğün varabileceği son noktayı anlatır. ==Sahnelenme Bilgisi ve ÖdüllerABD *Oyun ilk kez Cambridge, Massachusetts'te American Repertory Theater'da sahnelendi. Jessie rolünü Kathy Bates, Thelma rolünü ise Anne Pitoniak üstlendi. Başarılı olan prodüksiyon aynı kadroyla Brodway'de John Golden Theatre'da sahnelendi ve Tony Tiyatro Ödülü'ne 4 dalda aday gösterildi: En İyi Oyun, En İyi Kadın Oyuncu (her iki oyuncu için), En İyi Yönetmen (Tom Moore). * 14 Kasım 2004'te oyun Brodway'de Royale Theatre'da yeniden sahnelenmeye başladı. Başrollerde Edie Falco ve Brenda Blethyn'in yer aldığı bu prodüksiyon 9 Ocak 2005'e kadar 65 defa sahnelendi.

Türkiye

*

Türkiye

'de İstanbul Şehir Tiyatroları tarafından ilk olarak 27 Mart 2003 tarihinde Arif Akkaya yönetiminde sahnelenmeye başlayan oyun, 2007-2008 sezonu dahilinde Harbiye Cep Tiyatrosu'nda sergilendi. 2007'de verilen 11. Afife Tiyatro Ödülleri'nde Hikmet Körmükçü ve Celile Toyon ayrı ayrı "Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu" kategorisinde aday gösterildi, ödülü Körmükçü kazandı.
Çeviren: Yıldırım Türker
Dekor ve Kostüm: Zuhal Soy
Işık: Mahmut Özdemir
Dramaturg: Arzu Işıtman
Oynayanlar: Hikmet Körmükçü, Celile Toyon ==Film== Oyunun 1986 yapımı film uyarlamasında Sissy Spacek (Jessie) ve Anne Bancroft (Thelma) rol aldı. Uyarlamayı kendisi yapan Marsha Norman filmin senaryosunu da yazdı. Brodway'deki prodüksiyonda oyunu yönetmiş olan Tom Moore, filmin de yönetmenliğini üstlendi. Oyunda sadece iki oyuncu yer alırken filmde yeni karakterler eklendi. Bancroft filmdeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Altın Küre Ödülü - Drama ödülüne aday gösterildi. Yine de film, genel olarak eleştirel başarı kazanamadı. ==Türkçe Çeviriler== * Oyunun Yıldırım Türker tarafından yapılan çevirisi kitap olarak yayınlanmamıştır. == Linkler == *} * İstanbul Şehir Tiyatroları'nda sahnelenişine ilişkin bilgiler ve fotoğraflar

Kaynakça

} }

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.