İyi Seneler Londra, tiyatrocu Berkun Oya'nın yönettiği ilk uzun metrajlı film. Film, Türkiye dışında yaşayan Türklerin kimlik ve iletişim sorunlarını işlemektedir. ''Londra'' "İyi Seneler" üçlemesinin ilk filmidir. ''Londra''nın ardından ''Bolvadin'' ve ''İstanbul'' filmleriyle üçleme tamamlanacaktır.

İyi Seneler Londra

İyi Seneler Londra, tiyatrocu Berkun Oya'nın yönettiği ilk uzun metrajlı film. Film, Türkiye dışında yaşayan Türklerin kimlik ve iletişim sorunlarını işlemektedir. Londra "İyi Seneler" üçlemesinin ilk filmidir. Londranın ardından Bolvadin ve İstanbul filmleriyle üçleme tamamlanacaktır.

Konu

Yaşar Nur, ünlü bir şarkıcıdır. 20 yıl önce Londra'da Enver ile aşk yaşamış ancak kariyeri için aşkından vazgeçmiştir. Kariyer sahibi olmuşsa da eski aşkından vazgeçtiği için mutsuz biridir. Bir Avrupa turnesi kapsamında konser vermek için 20 yıl sonra Londra'ya tekrar gelir. Londra'ya gelince eski okul arkadaşı Zeynep ile buluşur. Zeynep, kendi kaderini kendi çizen bir karaktere sahiptir. Uzun yıllar Türkiye dışında yaşadığı için kendini yabancı gibi hissetmekte ve evliliğinde sorunlar yaşamaktadır. Zeynep ve kocası bir iş yemeğine gitmek için bebeklerini Yaşar Nura bırakırlar. Yaşar Nur, bebeği yüzüstü şekilde uyuttuğu için bebek boğularak ölür. Ne yapacağını bilemeyen Yaşar Nur, kaldığı oteldeki tek Türk olan ve bulaşıkçı olarak çalışan, hayranı Bolvadinli Firuzdan yardım istemek için odasına çağırır. Firuz, kendisiyle ilgilendiğini sanarak Yaşar Nurun odasına gider ve durumun böyle olmadığını öğrenince de tecavüz girişiminde bulunur, ölü bebeği görünce ise odadan kaçar. Çaresiz kalan Yaşar Nur bu sırada eski aşkı Enveri telefonla arar, ancak Enverin mutlu bir evliliği olduğunu öğrenince yardım istemeden telefonu kapatır. Zeynep ve Peter otele döndüklerinde ölü bebeklerini ve yerde baygın haldeki Yaşar Nuru görünce, Peter yaşadığı üzüntüyle o anda otelin penceresinden atlayarak intihar eder.

Oyuncular

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar