İyonizasyon Derecesi

İyonizasyon derecesi, örneğin gaz ya da sulu çözeltilerdeki nötr parçacıkların, yüklü parçacıklara iyonize olmasının oranına denir. Düşük iyonizasyon derecesine kısmi iyonizasyon ve yüksek iyonizasyon derecesine de tam iyonizasyon adı verilir.

İyonizasyon Derecesi

thumb|300px|right|Bir topu, dusuk iyonizasyon derecesini gosteriyor. (kismi iyonlasmis gaz) ]Iyonizasyon derecesi, ornegin gaz ya da sulu cozeltilerdedeki notr parcaciklarin, yuklu parcaciklara iyonize olmasinin oranina denir. Dusuk iyonizasyon derecesine kismi iyonizasyon ve yuksek iyonizasyon derecesine de tam iyonizasyon adi verilir.

Iyonizasyon (ya da iyonlaşma) bir atom veya molekulun, elektron kaybetmesiyle, iki ters yuklu parcacıgın olusmasidir. Olusanlar (1) negatif yuklu elektron, (2) pozitif yuklu iyon.

Fizikteki kullanımı

Gaz ve plazmalarda, iyonizasyon derecesi notr parcaciklarin, yuklu parcaciklara iyonize olmasina oranina denir. Ornegin, elektrik, bir plazma topundan gecerken, icindeki gazin belki %1`i iyonlasir. Gunes ve yildizlar da icerisinde cok buyuk miktarda Hidrojen ve Helyum barındırırlar, bunlar da elektron, proton (H+) ve helyum iyonları(He++) iyonlasmıslardır.

Bir gaz, plazma gibi davramaya, iyonizasyon derecesi %1 kadar kucuk oldugunda bile baslayabilir.

Kaynak

Wikipedia ingilizce maddesi

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar