İzlanda alfabesi

İzlandacayı yazmakta kullanılan İzlanda alfabesi aşağıdaki 32 harfi içermektedir:...

İzlanda Alfabesi hakkında detaylı bilgi

İzlandacayı yazmakta kullanılan İzlanda alfabesi aşağıdaki 32 harfi içermektedir: Temeli Latin alfabesidir, ama bazı diyakritik işaretler eklenmiş harfler de kullanılır. Ayrıca "thorn" (Þ-þ) ve "eth" (Ð-ð) adlı Runik harflerine sahip olmaktadır. Yazılırken, semboller çoğunlukla basitleştirilirler, örneğin ð, yatay bir çizgi ile bir d harfi olarak yazılabilir, ve æ da sadece "ae" olarak da yazılabilir. ==Tarih== Çağdaş İzlanda alfabesi, 19. yüzyılda kullanılan bir standarttan, Rasmus Rask adlı Danimarkalı dilbilimci tarafından geliştirilmiştir. Temeli esasen, 12. yüzyılda yazarı bilinmeyen, "İlk Dilbilgisel İnceleme" adlı bir dosya tarafından oluşturulan ortografik bir standarttı. Bu standartın amacı, İskandinavya'nın ortak dili (Eski Nors dili) için kullanılması idi. Fakat o zamanlarda fazla etkisi yoktu. Alfabenin en çok tanımlayan özellikleri bu incelemede tespit edildi: *Tiz aksan'ın kullanışı (özgün olarak ünlü harflerinin uzunluklarını simgeleştirmek için). *þ harfın kullanışı; ayrıca Eski İngilizce alfabesinde "thorn" harfı kullanıldı. Sonraki Rasmus Rask standartı esasen eski incelemenin tekrarlamasıdı, ama koşutzamanlı Cermenik gelenekleri ile uyulması için bazı değişiklikler uygulanıldı, örneğin c harfın yerine sadece k harfın kullanışı. Bazı eski özellikler, örneğin ð harfı, sonraki yüzyıllarında pek çok kullanılmadı, ve bu yüzden Rask'ın standartı geleneklerde çok önemli bir değişikliği teşkil etti. 20. yüzyılında uygulanan değişikliklerin en önemlisi é harfın uygulanılmasıdır; bu eskiden "je" olarak yazıldı. Diğer çok önemli bir değişiklik, 1974'da Z harfın kullanışının durdurulmasıdır. ==Harf adları== Harflerinin adları: ===Ayrıntılar=== Aa, Áá, Ee, Éé, Ii, Íí, Oo, Óó, Uu, Úú, Yy, Ýý, Ææ and Öö harfleri, ünlü harfler olarak tanımlanmaktadır, ve diğer harfler ünsüzdür. C (), Q () ve W (tvöfalt vaff) harfleri, İzlandaca'da sadece yabancı kökenli sözler ve özel isimlerde kullanılmaktadır. Z harfi (seta) 1974 yılına kadar kullanılıyordu; bu yılda Z harfinin kullanılması durduruldu çünkü sadece etomolojik bir detay olarak kullanılıyordu. Halbuki <>, İzlanda'nın en önemli gazetelerinden biri, bazen kullanıyor (fakat kullanışı çok nadiren), ve <> adlı bir ortaokulun adında Z harfi kullanılmaktadır. Sözlerinin başlangıçlarında ve ünlü harflerin arasında, F harfinin kullanışı Türkçe eşdeğerine aynıdır. Ancak L veya N'den önce B'ye değişiyor. İzlandaca G harfi, sözlerinin başlangıçlarında sert Türkçe G harfine benzemektedir. Sözlerinin sonunda, boğazın arkasında yumuşak g gibi söyleniyor (yumuşak Azerice "x" harfine benzemektedir). Diyakritiksiz ünlü harflerin arasında da böyle söyleniyor, ama diyakritikli ünlü harflerin arasında sessizdir (Türkçe Ğ harfi gibi). Bir ünlü harften sonra ve bir J harfinden önce İzlandaca J harfi ("Yy") gibi söyleniyor. Bir ünlü harften sonra ve bir T veya S harfinden önce sert Azerice "x" harfi gibi söyleniyor.
==Harf kullanışın sıklığı== İzlandaca'da en sıkça kullanılan harfler
n ve a harfleridir. ==Kaynakça== ==Dış bağlantılar== * „Íslenska, í senn forn og ný“.

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki İzlanda alfabesi maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

á

í á (a acute), Faroe dili, Macarca, İzlandaca, Çekçe ve Slovakça`da kullanılan bir harftir. Ayrıca İrlandaca, Felemenkçe, Oksitanca, İspanyolca,Portekizce ve Vietnamca`da A harfinin değişik bir değeri olarak bulunur.

é

É, é Macarca, İzlandaca, Kaşubyan, Çekçe, Slovakça ve Uygurca'da bulunan bir harftir. Ayrıca "e" harfinin değişik bir biçimi olarak Katalanca, Fransızca, İrlandaca, İtalyanca, Oksitanca, Portekizce, İspanyolca ve Vietnamca'da da bulunur.

í

Í, í, Faroeca, Macarca, İzlandaca, Çekçe, Slovakça ve Tatarca alfabelerinde bulunan bir harftir. Bu harf, i harfin diğer bir şekli olarak Katalanca, İrlandaca, Oksitanca, Portekizce, İspanyolca, Galiçyaca ve Vietnamca'da kullanılmaktadır.

Rasmus Christian Rask

Rasmus Christian Rask (22 Kasım 1787 - 14 Kasım 1832), Danimarkalı dilbilimci, filolog.

İzlandaca Isimler

İzlandaca isimler Avrupa'daki pek çok aile isim sisteminden, aile geçmişini yansıtmak yerine doğrudan babayı (veya anneyi) yansıtması nedeniyle farklılık gösterir.

Okuryazarlık

Okuryazarlığın genel tanımı bir dilin yazınlarını okuyabilme, okunan ögeleri algılama ve kavrama yetisine sahip olunmasıdır. Günümüz bağlamında okuryazarlık iletişimin bir parçasıdır.

Strence

(Strence:Ŝtŕensk)

Runik Yazı

Runik yazı İlk Çağ Orta Asya toplumları, Etrüskler, Macarlar ve vaktiyle Kuzey Avrupa ülkelerinde (İsveç, Norveç, Finlandiya, Almanya vs.) yaşayanlar tarafından kullanılmış bir yazı sistemidir. Bu yazı sisteminin, Kuzey Avrupa ülkelerinde kullanılmış alfabesine runik alfabe ya ...

Alexander Rybak

Alexander Igorjevitsj Rybak (Beyaz Rus: Аляксандр І́гаравіч Рыбак, 13 Mayıs 1986, Minsk), Norveçli şarkıcı, söz yazarı, besteci, kemancı ve oyuncu.