İzmir Atatürk Lisesi

İzmir Atatürk Lisesi 1888 yılında, bugün İl Vilayet Konağı'nın yanında, Konak Kaymakamlığı'nın bulunduğu yerdeki İzmir Adliyesi'nin bulunduğu binada (bu bina 1977'de kaymakamlık binasının yapılması için İç İşleri Bakanlığınca yıktırılmıştır) 5 senelik idadi mektebi olarak 120 öğrenci ile eğitime başlamıştır. İlk müdür aynı zamanda tarih ve coğrafya öğretmeni olan Abdurrahman Bey'dir.

{{Lise_künyesi |
adı    = İzmir Atatürk Lisesi |
amblemi   = |
kuruluş   = 1888 |
türü    = Anadolu Lisesi |
müdür    = İrfan Urhan |
şehir    = İzmir |
ülke    = Türkiye |
web_sitesi  = [1] |
}}

İzmir Atatürk Lisesi, yanan eski adliye binasında (bugünkü Hükümet binası) 5 senelik idadi mektebi olarak 1888 yılında 120 öğrenci ile derslere başlamıştır. İlk müdür Tarih-Coğrafya öğretmeni Abdurrahman Bey`dir. 1890`da 7 senelik idadi olmuştur. Emrullah Efendi`nin Milli Eğitim Bakanlığı zamanında 29 Ekim 1910 tarihinde Sultani (bugünkü lise) olmuştur. Cumhuriyet devrine kadar Mekteb-i Sultani olarak İzmir gençlerini yetiştirmiştir.

Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal, 1931 yılındaki İzmir ziyaretlerinde, 1 Şubat tarihinde İzmir Erkek Lisesinde matematik dersi vermişlerdir.Halit Ziya Uşaklıgil, Ahmet Haşim, Mahmut Esat, Selim Sırrı, Mustafa Rahmi, eski başkanlardan Şükrü Saracoğlu ve daha birçok tanınmış şahsiyetler, öğretmen olarak görev yapmışlardır.

Yunan işgali sırasında, Yunanlılar tarafından Adliye binası haline getirilmiş, daha sonra Türk ordusu İzmir`i Yunanlılardan boşalttıktan sonra hükümet tarafından Adliye binası olarak kullanılmıştır. Yeni okul binası Rumlar tarafından gündüzlü kız okulu olarak inşa edilen ve kullanılan bugünkü binada kullanıma başlamıştır.

Cumhuriyet devri ile beraber 1922-1923 ders yılı sonunda Sultanilerin adı lise olmustur. Sırası ile İzmir Erkek Lisesi, İzmir Birinci Erkek Lisesi, nihayet 1942`de İzmir Atatürk Lisesi adlarını almıştır.Bugün bulunan bina Rumlardan bize geçtiği zaman 3 katlı bir bina durumundaydı. Dış sıvası ve bahçesi yoktu. Etraf yangın harabeleri halindeydi. Lisenin Cumhuriyet Dönemindeki ilk müdürü okulun mezunlarından Rıdvan Nafiz Bey, ondan sonra sırasıyla Mithat Oksancak, Hilmi Erdim, Raşit Mocan, Enver Demir, Ali Kemal Görgülü, Önder Aydoğdu, Atilla Güner, Doğan Kutlu, Hasan özdemir ve Hilmi Hadimoğlu`dur.

1991-1992 öğretim yılında Ders Geçme ve Kredi sistemine ve 1993-1994 öğretim yılında yabancı dil ağırlıklı Süper Lise eğitimine geçmiştir. 1998-1999 yılında Anadolu Lisesi statüsü almış olup, halen 10 sınıf İngilizce, 1 sınıf Almanca ve 1 sınıf Fransızca olmak üzere her yıl 12 sınıf hazırlık öğrencisi eğitim ve öğretime başlamaktadir. Ayrıca İzmir Atatürk Liselilerin buluşma noktası olan internet sitesi http://www.ial1888.org 2 senedir en büyük İAL camiasını bünyesinde barındırmaktadır.

==Ünlü mezunlarımız:

Şemsettin Günaltay (Başbakan) Şükrü Saraçoğlu (Başbakan) Kazım Orbay (Genel Kurmay Bşk) Memduh Tağmaç (Genel Kurmay Bşk) Refik Tulga (3. Ordu Komutanı) Vasıf Çınar (Milli Eğitim Bakanı) Mahmut Esat Bozkurt (İlk Adalet Bakanı) Mustafa Necati (Milli Eğitim Bakanı) Reşit Galip (Milli Eğitim Bakanı) Metin Bostancıoğlu (Milli Eğitim Bakanı) Nuri Kodamanoğlu (Milli Eğitim Bak. Müsteşarı) Halil Menteşe (Millet Meclisi Başkanı) İlhami Sancar (Milli Savunma Bakanı) Mustafa Hilmi Uran (İçişleri Bakanı) Şerif Tüten (İmar ve İskan Bakanı, Kontenjan Senatörü) M. Sırrı Day (Bayındırlık Bakanı) Sümer Oral (Maliye Bakanı) Hayri Kozakçıoğlu (Olağanüstü Hal Bölge Valisi, İstanbul Valisi) Rıdvan Nafiz Ergüder (Kültür Bakanlığı Müsteşarı) Dr. Behçet Uz (İzmir Belediye Başkanı) Ahmet Piriştina (İzmir Belediye Başkanı) Tahir Kenan Özkan (Milli Eğitim B.Teftiş Kur.Bşk.) Yahya Gökçedağ (Yargıtay Üyesi) Sadi Çalık (Heykeltraş) Ahmet Adnan Saygun (Müzikolog, Devlet Sanatçısı) Samim Kocagöz (Edebiyatçı) Yücel Çiftçi (İzmir Devlet Tiyatro md. Yönetmen) Burhan Toprak (Güzel Sanatlar Akademisi md.) Prof. Dr. Necati Akgün (Ege Üni. Rektörü) Prof. Dr. Mustafa Uluöz (Ege Üni. Rektörü) Prof. Dr. Baha Taneli (Ege Üni. Tıp Fak. Dekanı) Prof. Dr. Saim Falakalı (Ege Üni. Tıp Fak. Dekanı) Prof. Dr. Rafet Saygılı (Ege Üni. Tıp Fak. Dekanı) Levent Firat (Muzisyen) Dr.Hüseyin Yaralı (Saruhanlı Belediye Başkanı) Hasan Kabze (Futbolcu) Attila İlhan (şair,yazar,gazeteci) Necati Cumalı (Yazar) İsmail Sivri (gazeteci) Suat Hatipoğlu (tiyatro oyuncusu) íŽlhan Çelikdemir (bilim adamı) Dr.Mustafa İpek (Tepecik eğitim ve araştırma hastanesinin ilk acil tıp asistanı)

İzmir Atatürk Lisesi Marşı

Bizim kalbimiz ilim ateşiyle Bugün tuttuğumuz yol, inkılabın yoludur Yarının ümitleri genç nesil derler bize Bize iman veriyor hür vatanın hür sesi Ebediyyen var olsun İZMİR ATATÜRK LİSESİ Nurlu mefküremize lise hayat veriyor. İlim bizim aşkımız, Türklük bizim şanımız Gideceğimiz yolu Gazi`miz gösteriyor. Yaşasın Türk milleti, yaşasın vatanımız. Bize iman veriyor hür vatanın hür sesi Ebediyyen var olsun İZMİR ATATÜRK LİSESİLinkler

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

İzmir Atatürk Lisesi ilgili konular

 • Sefile

  Sefile, Halit Ziya Uşaklıgil'in İzmir'de yazdığı ve Hizmet gazetesinde tefrika edilen romanıdır.
 • Bornova Anadolu Lisesi

  Bornova Anadolu Lisesi (BAL), Bornova, İzmir'de bulunan, üç dil eğitim yapan bir Anadolu Lisesidir.
 • Özsoy operası

  Özsoy Operası (Op. 9) Ahmed Adnan Saygun’un bestelediği ve Farabi'nin Şehname'sinden uyarlanan Türkçe olan librettosunu Münir Hayri Egeli’n
 • İzmir (il)

  İzmir (Yunanca: Σμύρνη Smırne, Latince: Smyrna), Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık üçüncü şehri. Anadolu Yarımadası'nın batısınd
 • İzmir Atatürk Lisesi

  İzmir Atatürk Lisesi 1888 yılında, bugün İl Vilayet Konağı'nın yanında, Konak Kaymakamlığı'nın bulunduğu yerdeki İzmir Adliyesi'nin bu
 • Türkiye'deki ortaöğretim kurumları listesi

  Bu madde, Türkiye`de bulunan liselerin, illere göre bir sıralamasıdır(Şu An 56 İl Mevcuttur):
 • KKTC'de bulunan okulların listesi

  == Millî Eğitim ve Kültür Bakanlığı'na Bağlı Okullar ===== İlköğretim Dairesine Bağlı Okullar ======= Lefkoşa Bölgesi ====* Bayraklı
 • İstanbul'daki liseler listesi

  İstanbul'daki liseler listesi, İstanbul ili sınırları içindeki lise veya dengi eğitim kurumunun ilçelere göre sıralanmış listesidir.
 • Samsun'daki liseler listesi

  Samsun'daki liseler listesi, Samsun ili bünyesinde bulunan lise ve dengi orta eğitim kurumlarının ilçe bazında bir listesidir.