İzmir Kültürpark

İzmir Kültürpark (İzmir'de Fuar alanı olarak da anılır) Behçet Uz öncülüğünde 1 Ocak 1936 yılında kurulmuştur. Çoğu zaman İzmir Enternasyonal Fuarı ile anılsada her yıl giyimden, sanayi ürünlerine, kitaptan, süs bitkilerine kadar çeşitli fuarlara ve sergilere ev sahipliği yapmaktadır.

İzmir Kültürpark

right|200px|thumb|Kültürpark, 9 Eylül kapısı

İzmir Kültürpark (İzmir`de Fuar alanı olarakta anılır) Behçet Uz öncülüğünde 1 Ocak 1936 yılında kurulmuştur. Çoğu zaman İzmir Enternasyonal Fuarı ile anılsada her yıl giyimden, sanayi ürünlerine, kitaptan, süs bitkilerine kadar çeşitli fuarlara ve sergilere ev sahipliği yapmaktadır.

Kültürpark`ın kurulmasındaki amaç, Atatürk`ün isteği doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti`nin diğer devletlerle olan ekonomik bağlantısını sağlamaktı.<ref> kenthaber.com 15 Ağustos 2007`de erişildi</ref>

Toplam 420.000 m<sup>2</sup> alan üzerinde kurulmuş olan Kültürpark`ın içinde <ref> izfaş 15 Ağustos 2007`de erişildi</ref> 14 kapalı sergi salonu, 4 konferans salonu, <ref> Fuarplus.com 15 Ağustos 2007`de erişildi</ref> Atatürk Açıkhava Tiyatrosu, İsmet İnönü Sanat Merkezi, İzmir Sanat, Fuar Evlendirme Dairesi, Celal Atik Spor Salonu, lunapark, Hayvanat Bahçesi, Paraşüt Kulesi, Gençlik Tiyatrosu, Resim-Heykel Müzesi, Tarih ve Sanat Müzesi gibi sanat ve eğlence mekanlarının yanı sıra koşu yolu (1850 metrelik tartan pist koşu parkuru<ref> izmir.bel.tr 15 Ağustos 2007`de erişildi</ref>), yüzme havuzu, kapalı spor salonu, tenis kortları, halı saha gibi spor etkinliklerine imkan sağlayan mekanlarda bulunmaktadır.

Kültürparkta 8000`den fazla ağaç bulnmaktadır. Ağaçlar ve bitki örtüsünün künyesi çıkarılmış ayrıca ağaçlar sigortalanmıştır.<ref> İzfaş 15 Ağustos 2007`de erişildi</ref>

Ayrıca bakınızDipnotlar

<div class="references-small" style="-moz-column-count:2; column-count:2;"> <references/> </div>

Dış bağlantılar

CommonsKat|İzmir KültürparkKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar