İzmir yöresi halk oyunları

İzmir yöresi halk oyunları, İzmir ili ve çevresinde halk tarafından oynanan kendine özgü karakteristik yapısı olan oyunlar.

İzmir Yöresi Halk Oyunları hakkında detaylı bilgi

İzmir yöresi halk oyunları, İzmir ili ve çevresinde halk tarafından oynanan kendine özgü karakteristik yapısı olan oyunlar. İzmir Ege Bölgesi'nin batı ucunda bulunan bir şehirdir. Yörede oynanan oyunlar zeybek türünün ağır zeybek bölümüne girmektedir. İzmir ve köylerinde ağır ağdalı zeybek figürlerine ve zeybek türkülerine rastlanır. İzmir'i halk oyunlarında ayrıcalıklı kılan ise İzmir yöresi halk oyunlarının kurumsallaşmış olmasıdır. Bunda da en büyük rolü ilde bulunan konservatuar oynamıştır. Halk oyunları konservatuarı sayesinde yöre halk oyunları istenilen düzeye ve kaliteye ulaştırılabilmiştir. Halk oyunları açısından; Türkiye'nin en gelişmiş halk oyunları alt yapısına ve sahne yapısına sahip, kendi oyunlarını en güzel sunabilen, birçok farklı kostümünü derleyen Türkiye genelinde ekol olmuş, birçok başarılara imza atmış öncü yöredir. == Yöre Oyunları Hakkında Bilgi == İki Parmak (Cumaovası, Ödemiş), Kostak ali, Sürmene, Ötme Bülbül (Seferihisar, Cumaovası), Sebaye, Kırmızı buğday, Soğuk kuyu, Gökçen efe, Sinan ağa, Zahide molla, Karyolamın Demiri, Gündoğdu, Baylan Cemile, Bergama Konakları, Entarisi Mavili, Fındık Sıdıkam, Al Basma, Kız Harmandalısı, Ey Yüceler, Bergama Zeybeği, Harmandalı, Bergama Bengisi, Güvende, Somalı, Yalabı, Dağlı, Arpazlı, Çekirdeksiz Bağlarım, İsmailli, Jandarma, Yunddağı, Sebai, Nacakoğlu, Baylan Cemile, Armutlu Bom Zeybeği, Koca Solak. Oyunlar çoğunlukla 9/8 ve 9/4 lük ritmlerle oynanır. İzmir ilinde kaynak kişilere örnek olarak Vehbi Yazıcıoğlu, İsmail Özboyacı, Aliihsan Güngül, Zilli Musa, Sandık Efe, Feyzullah Çakı ve Hasan Türken gösterilebilir. Yörede Bergama ilçesinin ağırlığı hissedilmektedir. Bunun sebebi ilçede bulunan Kozak yöresinin kültürel derinliğe sahip olmasıdır. Menemen ve Ödemiş köyleri oyunların derlendiği diğer yörelerdir. Son yıllarda Kemalpaşa, Menderes, Mordoğan ve Selçuk ilçelerinde de derleme çalışmaları yapılarak birçok oyun derlemesi yapılmıştır. Ege üniversitesi konservatuvarı Türk halk oyunları bölümünün; Bergama belediyesi konservatuvarı halk oyunları bölümünün; Bergama Halk eğitim merkezinin; Bergamayı sevenler Turizm derneğinin ve Bergama kültür sanat vakfının derleme çalışmaları halen alanda devam etmektedir.

Zeybek

Osmanlı döneminde efelik kurumu için yörükler oldukça önemliydi. Dağlarda göç hayatı yaşayanlar, efeler ile anlaşmakta ve güvenliklerini efeler aracılığıyla sağlamaktaydılar. Zira pekçok efe yörük obaları içinden çıkmaktaydı. Düzene başkaldıran efeler ise yörükler sayesinde hayatta kalabiliyorlardı. Öte yandan yerleşik Türkmen ( salak) köylerinin bir kısmında zeybekler sevilmekte, bir kısmında ise düşman olarak görülmekteydi. Merkezi hükümetin zayıf olduğu zamanlarda zeybekler yörede kontrolü ele geçirmekteydi.

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki İzmir yöresi halk oyunları maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Bornova Halk Oyunları Gençlik Ve Spor Kulübü Derneği

<!--lütfen ansiklopedik olmayan bilgiler girmeyin, silinecektir.-->

Altın Adımlar Halk Oyunları Yarışması

Altın Adımlar Halk Oyunları Yarışması, TRT tarafından organize edilen Türkiye'nin ilk televizyon halk oyunları yarışması. TRT 1 tarafından 12 Nisan 2008 tarihinden itibaren her cumartesi devam edecek olan halk oyunları yarışması.

Ödemiş, İzmir

Ödemiş, İzmir'e bağlı ilçe ve ilçe merkezidir.

Iğdır

Iğdır Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Kars iline bağlıyken 27 Mayıs 1992’de il oldu. Kuzey ve doğusunda Ermenistan, güneydoğusunda Nahçivan ve İran, güney ve batısında Ağrı, kuzeybatısında Kars yer alır. Trafik plaka numarası 76’dır.

Muş (merkez)

Muş, Muş ilinin merkezi olan ve ile ismini veren şehirdir. Ayrıca Muş ilinin merkez ilçesidir.

Adnan Menderes Üniversitesi Söke Meslek Yüksekokulu

Adnan Menderes Üniversitesi Söke Meslek Yüksekokulu, Aydın ilinin Söke ilçesinde Adnan Menderes Üniversitesi'ne bağlı bir meslek yüksekokuludur.

Border

<!--lütfen ansiklopedik olmayan bilgiler girmeyin, silinecektir.-->

Kızılcaören, Tepebaşı

Kızılcaören, Eskişehir ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Köyün eski ismi Ören sonra Kızılcaviran ve daha sonra Kızılcaören olmuştur.

Altınyayla (Burdur)

ltınyayla İlçemizin tarihine ilişkin olmak üzere tespit edilen en son bilgi,1994 kazı çalışmaları sırasında çoğu bloklarıyla gün yüzüne çıkarılan Patara antik kenti içerisinde bulunan "Yol Kılavuz Anıtı" üzerindeki yazılı metinlerde bulunmaktadır. Likya tarihsel ...

Sakarya (il)

Sakarya Marmara bölgesinin Kocaeli- Sapanca bölümünde yer alan il. İl toprakları 29° 57’ ve 30° 53’ doğu boylamları ile 40° 17’ ve 41° 13’ kuzey enlemleri arasında yer alır. Doğudan Bolu, güneyden Bilecik, batıdan Kocaeli, kuzeyden

Necati Demir

Prof. Dr. Necati Demir (d. Ordu, 20 Nisan 1964), Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Ortaöğretim Sosyal Alanlar Bölümü Başkanı - Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı.

Tanzimat Dönemi Tiyatro

1.Tanzimat’ta Seyirci ve Tiyatro AnlayışıHerşey sıfırdan başlamıştı. Oyuncusu, yöneticisi, oyun yazarı nasıl yeni bir pencereyi aralıyorsa ,seyircide onlarla birlikte bu yeni yaşantıyla tanışmak,onu sevmek bir başlangıç yapmak zorundaydı.