İzmit (ilçe)

İzmit, sınırları tüm Kocaeli ilini kaplayan Kocaeli şehri'nin merkez ilçesidir. Bu ilin eskiden merkezi İzmit şehri olarak adlandırılırdı. Bu isim Kocaeli olarak değiştirilmiş ve İzmit adını yaşatmak içinde günümüzde eski İzmit şehrinin kuzeyini oluşturan bu bölgede kurulan yeni ilçeye ''"İzmit"'' adı verilmiştir. İlçe sınırları büyük oranda, şimdi kaldırılan Saraybahçe ilçesi ile aynıdır.

İzmit, sınırları tüm Kocaeli ilini kaplayan Kocaeli şehri'nin merkez ilçesidir. Bu ilin eskiden merkezi İzmit şehri olarak adlandırılırdı. Bu isim Kocaeli olarak değiştirilmiş ve İzmit adını yaşatmak içinde günümüzde eski İzmit şehrinin kuzeyini oluşturan bu bölgede kurulan yeni ilçeye "İzmit" adı verilmiştir. İlçe sınırları büyük oranda, şimdi kaldırılan Saraybahçe ilçesi ile aynıdır. Etimoloji İzmit adı, ismi Kocaeli olarak değiştirilen İzmit şehrinin adının yaşatmak için, şehrin kuzeyinde ve aynı zamanda körfez kıyısındaki şehrin tarihsel merkezi olan beldelerin birleştirilmesiyle oluşan bu yeni ilçeye verilmiştir. İsmin kökeni, İzmit şehrinin eski adı Nikomedia dan gelir. Yunanca "eis Nikomêdian" (`nefsi Nikomidya`) kelimeleri Türkçe olarak önce "İznikmid", 18. yy'dan sonra "İzmid", günümüzde ise "İzmit" şekline gelmiştir. Tarih Ana madde: İzmit İzmit ilçesinde yerleşim, günümüzde Başiskele ilçesinin sınırları içinde kalan Astakoz antik şehrinin yağmalanmasında, ilçenin deniz kıyısına kurulan Nikomedia şehri ile başlar. Bitinya ve Roma döneminde, Marmara kıyılarındaki en önemli yerleşim yerlerinden biri olan bu şehir zamanla güneye ve doğuya genişleyek, şimdiki ilçe sınırlarının dışında Başiskele, Kartepe ve Derince ilçesininde büyük bölümünü kapsayan Kocaeli ilinin merkezi olan İzmit şehrine dönüşür. İlçe bu şehrin tarihi merkezidir. Genişleyerek tüm ili kapsamaya başlayan şehir nedeniyle İzmit adı kaldırılır ve şehir il adı ile anılmaya başlar. İzmit adının yaşatmak içinde, eski İzmit şehrinin kuzeyinde yer alan bu alan İzmit adında yeni bir ilçe olarak düzenlenir. İlçenin logosu ve sınırlarının büyük bölümü Saraybahçe belediyesinden gelmektedir.

Tarih

i Yapılar Kocaeli büyükşehir belediyesi kent haritası sisteminde kayıtlı İzmit ilçesindeki tarihi yapılar şunlardır; *İzmit

Tarih

i Gar Binası ve Lojmanları *İzmit Gar Binası ve Lojmanları *İzmit Saat kulesi *Kasr-ı Hümayün Av Köşkü *Pembe Köşk (Kocaeli Valiliği vilayet konuk evi) *Pertev Paşa Külliyesi *Orhan Camii *Akmeşe eski hamamı *Canfeda Hatun Çeşmesi ve yukardakilerin dışında sistem kayıtlı ama isimsiz 3 tarihi çeşme, bir bina ve bir hamam bulunmaktadır İdari Yapı İzmit ilçesinin bağlı mahalleler . *Akçakoca *Ali Kahya - Atatürk *Bahçecik *Başiskele *Bekirpaşa *Cedit *Cumhuriyet *Çukurbağ *Gündoğdu *Hacıhızır *İbni Sina *İstasyon *Kabaoğlu Köyü *Kadıköy *Karabaş *Kazım Karabekir *Kemalpaşa *Kozluk *Körfez *Kullar *Malta *Mehmet Ali Paşa *Mustafa Kemal Paşa *Nusretiye *Orhan *Ömerağa *Sanayi *Seyman Merkez *Sopalı *Şirintepe *Tavşan Tepe *Tepecik *Turan Güneş *Turgut *Uzunçiftlik *Veliahmet *Yahya Kaptan *Yeni *Yeniköy *Yenişehir *Yeşiltepe *Zabıtan Kültür *Kocaeli Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi: Alman Otto Ritter tarafından çizilen, 1910 yılında tamamlanan tarihi tren garı ve eski ambar binalarından oluşan müze, Paleolitik dönemden günümüze birçok eser sergilenmektedir. *Yüzer Müze: Türk silahlı kuvvetlerince verilen ismiyle TCG Gayret , ABD yapımı bir savaş gemisidir. Günümüzde müze olarak faaliyet göstermektedir. *TCG Hızırreis Müzesi: Eski adı TCG Hızırreis olan yine ABD yapımı olan bu denizaltı, 2004 yılından beri müze olarak hizmet vermektedir.

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.