--}}

İzmit Körfezi

Marmara denizinin doğu kıyılarında Danca'dan uzanan bir burunla Yalova' nın doğusundaki burun arasında...

Marmara denizinin doğu kıyılarında Danca'dan uzanan bir burunla Yalova'nın doğusundaki burun arasında bağlı, yan ,uzun bir deniz girintisidir. Çeşitli yerlerinde darlaşmalar ve genişlemeler gösterir. Boyu 50, en geniş yerinde eni 10 kilometredir. Ağzı batıya doğru açık olduğundan , lodos rüzgarlarının devamlı etkisi altındadır. Bu sebeple körfezde devamlı dalgalanma olmaktadır.

İzmit Körfezi 30 yıl öncesine kadar çevresinin doğal güzelliği, denizinin sakinliği ile sayfiye yeri olarak kullanılıp özellikle İstanbul ve Ankara'dan gelen yazlıkçılara ev sahipliği yaparken, sanayileşmenin başlaması ve hızla ilerlemesiyle bu özelliğini yitirmek üzeredir.

Özellikle kilimleri ile ünlü Hereke'nin aslında 30 yıl öncesinde açıklarında bulunan Kılıçbalıkları ile ünlendiğini belirtmek, bu denizin zamanında ne kadar temiz olduğunu gösterecek en büyük belge. Çevresinde bununan yüzlerce yazlık site ve villa bu durumu ayrıca destekleyen bir oluşumdur. Yapılan bir araştırmaya göre izmit körfezini mesken tutan 121 kuş türü bulunuyor.

Haritası

İzmit Körfezi koordinatları: 40.738933, 29.704628

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

İzmit Körfezi
İzmit Körfezi