J. Edgar Hoover

John Edgar Hoover (1 Ocak 1895 - 2 Mayıs 1972), 1924'ten ölümüne değin Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) başkanlığını yapan ABD'li kamu görevlisi. George Washington Üniversitesi'nde gece dersleri izleyerek hukuk öğrenimi gördü.

John Edgar Hoover (1 Ocak 1895 - 2 Mayıs 1972), 1924'ten ölümüne değin Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) başkanlığını yapan ABD'li kamu görevlisi. George Washington Üniversitesi'nde gece dersleri izleyerek hukuk öğrenimi gördü. 1916'da lisans, ertesi yıl lisansüstü diplomasını aldı. 1917'de Adalet Bakanlığı'na girdi, iki yıl sonra Başsavcı A. Mitchell Palmer'ın özel yardımcılığına getirildi. Mayıs 1924'te Soruşturma Bürosu'nun (sonradan Federal Soruşturma Bürosu) başkan yardımcılığına atandı, yedi ay sonra da başkan oldu. Harding yönetimindeki skandallardan dolayı saygınlığı sarsılan kuruluşun personel seçimi ve eğitimi konusunda etkili yöntemler geliştirdi. Dünyanın en büyük parmak izi katalogunun yanı sıra bilimsel bir suç araştırma laboratuvarı ile ülkenin her yanından seçilen güvenlik görevlilerinin eğitim için gönderildiği FBI Ulusal Akademisi'ni kurdu. ABD'de gangsterlerin dünya çapında ün kazandığı 1930'lerın başında, ünlü suçluları izleyip ele geçirerek FBI'nin başarılarını geniş bir biçimde kamuoyuna duyurdu. Sonraki yıllarda yöntem ve uygulamaları nedeniyle eleştiriye uğramasına karşın, FBI'nin disiplinli ve bağımsız bir kimlik kazanmasında belirleyici rol oynadı. Otoriter yönetimi sık sık eleştiri konusu olduysa da, hiçbir başkan onu görevden uzaklaştırmayı göze alamadı. Ayrıca 1930lu yılların ünlü banka soyguncusu J.Dillinger'ıda sinema çıkışında öldürerek yakalamıştır.Bu olay Halk Düşmanları filminede konu olmuştur.

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

J. Edgar Hoover

İngilizce J. Edgar Hoover kelimelerinin Fransızca karşılığı.
J. Edgar Hoover (1875-1972), directeur du FBI ( Bureau fédéral d'investigation) de 1924 à sa mort

J. Edgar Hoover

İngilizce J. Edgar Hoover kelimelerinin Almanca karşılığı.
J. Edgar Hoover, (1875-1972) Direktor des FBI der das Bureau in eine effizient arbeitende und machtvolle Behörde verwandelte

J. Edgar Hoover

İngilizce J. Edgar Hoover kelimelerinin İtalyanca karşılığı.
J. Edgar Hoover, (1875-1972) direttore dell'FBI noto per aver trasformato l'agenzia in una macchina potente ed efficace

J. Edgar Hoover

İngilizce J. Edgar Hoover kelimelerinin Portekizce karşılığı.
(1875-1972) diretor do FBI a quem se atribui tê-lo transformado em uma agência poderosa e eficiente (criou um laboratório de criminalística, um arquivo de impressões digitais e programas de treinamento de policiais)

J. Edgar Hoover

(1875-1972) director of the FBI credited with turning the bureau into an efficient and powerful agency (started a crime laboratory, fingerprint file, and police training programs)

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

J. Edgar Hoover
J. Edgar Hoover