Jaap De Hoop Scheffer

Kısaca: Genel Sekreter, NATO(NATO, Expandnato.org, New York Times, Wikipedia.org)Kuzey Atlantik Konseyi, Hollanda Dışişleri Bakanı Jaap de Hoop Scheffer'i, 22 Eylül 2003'te NATO genel sekreterliği ve Konsey başkanlığına getirdi. ...devamı ☟

Jaap de Hoop Scheffer
Jaap De Hoop Scheffer

Genel Sekreter, NATO (NATO, Expandnato.org, New York Times, Wikipedia.org)

Kuzey Atlantik Konseyi, Hollanda Dışişleri Bakanı Jaap de Hoop Scheffer'i, 22 Eylül 2003'te NATO genel sekreterliği ve Konsey başkanlığına getirdi. 1 Ocak 2004 tarihinde İngiliz Lord George Robertson'dan görevi devralan de Hoop Scheffer, 54 yıllık tarihi boyunca İttifak'a başkanlık eden üçüncü Hollandalı.

De Hoop Scheffer, 3 Nisan 1948'de Amsterdam'da doğdu. 1974 yılında Leiden Üniversitesi hukuk bölümünden mezun oldu. Bunu takip eden iki yıl boyunca, Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri'nde askerlik görevini yaptı ve yedek subay olarak terhis oldu.

1976'da Hollanda Dışişleri Bakanlığı'na katıldı ve on yıllık diplomasi hizmeti süresince çeşitli görevlerde bulundu. 1976'dan 1978'e kadar Gana Akra'daki Hollanda Büyükelçiliği'nde sekreter olarak görev yaptı ve daha sonra Brüksel'de, savunma planlaması işlerinden sorumlu olduğu NATO Daimi Temsilciliği'ne atandı. 1980 yılında görevini tamamlayan de Hoop Scheffer, 1986'ya kadar art arda göreve gelen dört dışişleri bakanının Özel Sekreteri olarak görev yaptı.

De Hoop Scheffer Haziran 1986'daki Hollanda Parlamento seçimlerinde, Hıristiyan Demokrat İttifak (CDA) adayı olarak Temsilciler Meclisi'ne seçildi ve partinin meclisteki dış politika sözcüsü oldu. Parlamentonun adalet, Avrupa işleri ve savunma konularındaki daimi komitelerinde üyelik görevleriyle birlikte, 1989'dan 1994'e kadar kalkınma ve işbirliği daimi komitesinin başkanlığını yürüttü.

1986 yılından 1994 yılına kadar de Hoop Scheffer, Avrupa Konseyi ve Batı Avrupa Birliği Parlamenter Meclisleri'nin üyeliğini yürüttü. Takip eden üç yıl boyunca, Kuzey Atlantik Meclisi üyesi olarak görev yaptı.

Yaklaşık iki yıl parti başkan yardımcısı olarak görev yapan de Hoop Scheffer, 1997 yılında partinin başkanlığına getirildi. Ekim 2001'de görevinden istifa etti ve yerine Jan Peter Balkenende geldi. Mayıs 2002'deki seçimlerde CDA'nın zaferinin ardından, de Hoop Scheffer Dışişleri Bakanı olarak göreve getirildi.

De Hoop Scheffer'in halefi olarak göreve getirilmesini memnuniyetle karşılayan Lord Robertson, de Hoop Scheffer'in, yeni güvenlik ortamına uyum sağlamayı amaçlayan NATO'da radikal bir dönüşüm döneminde görevi devraldığını belirtti. Robertson, de Hoop Scheffer'in, "NATO'nun dünyanın en başarılı savunma ittifakı olarak kalmasını garanti etmek için doğru kişi olduğunu" söyledi.

İyi derecede Fransızca, Almanca ve İngilizce bilen de Hoop Scheffer, evli ve iki kız çocuk sahibi.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Jaap de Hoop Scheffer Resimleri