Jack Kerouac

Jean-Louis Lebris de Kerouac (12 Mart 1922 - 21 Ekim 1969) Amerikalı yazar, ozan ve Beat kuşağının öncülerinden. Jack Kerouac 12 Mart 1922`de Lowell/Massachusetts`te doğdu. Yolda (``On The Road``) adlı romanın yazarı olarak, beat hareketinin lideri ve sözcüsü haline geldi.

} Jean-Louis Lebris de Kerouac (12 Mart 1922 - 21 Ekim 1969) Amerikalı yazar, ozan ve Beat kuşağının öncülerinden.

Jack Kerouac 12 Mart 1922`de Lowell/Massachusetts`te doğdu. Yolda (``On The Road``) adlı romanın yazarı olarak, beat hareketinin lideri ve sözcüsü haline geldi.

Kerouac, Columbia Üniversitesi`nde öğrenim gördü. Yarı otobiyografik bir roman olan Yolda, kaygısız beat hayatının örneklerini sunuyordu. Hikayenin ana kahramanı, arkadaşı Dean Moriarty (Kerouac bu karakteri beat yazarı arkadaşı Neal Cassady`den esinlenerek yaratmıştı) ile otostop çekerek ülkeyi baştan başa dolaşıyor, günlük arkadaşlıkların ve aşkların tadını çıkarıyordu. Ana kahramanların anti-materyalist hayat tarzları okuyucu tarafından çok sevildi ve Kerouac neredeyse efsanevi bir kişilik haline geldi.

Kerouac İngilizce`yi ikinci dil olarak öğrenmişti. Ailesi aslen Fransız-Kanadalı`ydı. Bir süre Deniz Kuvvetleri`nde görev yaptı, fakat şizoid bir kişiliği olduğu gerekçesiyle buradan uzaklaştırıldı. Ardından deniz ticaretine yöneldi. Sonunda gezgin olmaya karar verdi ve bu kararı gelecekteki edebi çizgisini belirledi.

İlk kitabı The Town and the City 1950`de yayımlandı. Kerouac, geleneklerle ve çağın standart roman anlayışıyla mücadele ediyordu. Yolda, üç haftadan az bir süre içinde yazılmıştı ve yeni bir tarz ortaya koyuyordu. Bu spontane ve görünüşe göre redaksiyondan geçmemiş yazım tarzı, enerjisiyle, tanınmış yazarları oldukça şaşırtmakla beraber, Kerouac`a hak ettiği bir ün kazandırdı.

Kerouac`ın bütün kitaplarının otobiyografik olduğu söylenir. Aslında bunu özellikle belirtmek gereksizdir çünkü yazarların yaşamlarının, eserleri üzerindeki etkisi açık seçik ortadadır. Kerouac, yazar ve sanatçı arkadaşları Allen Ginsberg, Corso, William S. Burroughs ve Gary Snyder ile birlikte, romanlarında ortaya koyduğu hayatı yaşadı ve Amerikan Edebiyatı`nı büyük ölçüde etkileyen beat kuşağı yazarlarından biri oldu.

Romanlarından biri olan Dharma Bumbs (Zen Kaçıkları) da aynı şekilde beat döneminde var olan kişilerin yaşantılarını anlatmaktadır. Roman karakterlerinden Ray Smith Kerouac`ın ta kendisi olduğu gibi, kitabın Japhy Ryder`ı, Gary Snyder`ı ve Alvah Goldbook ise, Allen Gingsberg`i adeta birebir canlandırmaktadır.

İngilizce`yi 6 yaşında öğrenmesine rağmen (anne ve babası Quebec`lidir), Amerika`nın en önemli yazarlarından biri olarak kabul edilir.

Göçmen bir ailenin çocuğu olan Kerouac, hayatı boyunca nereye ait olduğunu aradı. Bu arayış içinde, yaşadığı toplumun ve dönemin değerlerini reddetmeye çalışan Jack Kerouac`in yazılarında hayatına bir anlam bulma ve toplumun kalıplarını kırma çabası görülmektedir. Bu arayış Kerouac`ı zaman zaman uyuşturuculara da yakınlaştırmıştır. Yazarın en bilinen eseri, 1957`de yayınlanan otobiyografik bir roman olan ``On the Roaddur (Yolda).

Çocukluğu ve Gençliği

Jean-Louis Lebris de Kerouac, 1922`de Lowell, Massachusetts`te dünyaya geldi. Anne ve babası Quebec`liydiler ve ilk önce New Hampsire`a göç etmişler, ardından Lowell`da Kanadalı Fransızların yoğun oldukları bir yere yerleşmişlerdir. Evde konuştulan dil Quebec Fransızcası olduğundan bunun Jack`in ana dili olduğu söylenebilir. 6 yaşında okula başlayana kadar da İngilizce`yi öğrenmemiştir.

Amerikan futboluyla ilgilenen Kerouac, daha sonra Columbia Üniversitesi`ne girmiştir. New York City`de romanlarında hep bahsedeceği Beat kuşağının çekirdeğini oluşturacak insanlarla tanışmıştır; Allen Ginsberg, Neal Cassady ve ``William S. Burroughs``.

Yolda

Ölümü

Eserleri

  • Zen Kaçıkları
  • Yalnız Gezgin


Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

Jack Kerouac

İngilizce Jack Kerouac kelimelerinin İspanyolca karşılığı.
Jack Kerouac (1922-1969), novelista y poeta estadounidense. miembro de la Generación Beat, autor de "En el camino"

Jack Kerouac

İngilizce Jack Kerouac kelimelerinin Fransızca karşılığı.
Jack Kerouac (1922-1969), romancier américain et membre de la Beat Generation, auteur de "Sur la route" (écrit en 1957)

Jack Kerouac

İngilizce Jack Kerouac kelimelerinin Almanca karşılığı.
Jack Kerouac, (1922-69) amerikanischer Romanautor und Mitglied der Beat Generation, Autor des Buches "Unterwegs"

Jack Kerouac

İngilizce Jack Kerouac kelimelerinin İtalyanca karşılığı.
Jack Kerouac, (1922-69) scrittore americano, portavoce della Generazione Beat, autore del romanzo "On the Road"

Jack Kerouac

İngilizce Jack Kerouac kelimelerinin Portekizce karşılığı.
Jack Kerouac (1922-1969), escritor americano

Jack Kerouac

Fransızca Jack Kerouac kelimelerinin İngilizce karşılığı.
n. Jack Kerouac (1922-69), American novelist and member of the Beat Generation, author of "On the Road"

Jack Kerouac

n. Jack Kerouac (1922-69), American novelist and member of the Beat Generation, author of "On the Road"

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Jack Kerouac
Jack Kerouac