Jack Russell Teriyer

Kısaca: Jack Russell teriyer, Parson Russell teriyer veya Parson Jack Russell teriyer; 19. yüzyılda İngiltere'de, yer üstünde ve yer altında tilki avlamak için üretilmiş bir köpek ırkı. İlk olarak, pek çok köpek ırkı üretmiş olan avcılık tutkunu papaz Jack Russell tarafından, muhtemelen bull teriyer ve beagleın yanı sıra bazı diğer ırklar karıştırılarak oluşturuldu. "Parson" sözcüğü İngilizce'de papaz anlamına gelir. ...devamı ☟

Jack Russell teriyer, Parson Russell teriyer

Adlandırma

Jack Russell teriyerin adlandırılması konusu 90'lı yıllardan beri oldukça tartışmalıdır. Bu ırk ilk kez 1990 yılında İngiltere'de "Parson Jack Russell teriyer" adıyla TKC tarafından kayıt altına alındı. 1997 yılında ABD'de "Jack Russell teriyer" adıyla AKC tarafından tanındı. Çeşitli üreticilerin Jack Russell türevi isimler altında farklı ırklar üretmeleri sonucunda 1999 yılında İngiltere'de bu ırkın adı Parson Russell teriyer olarak değiştirildi ve 2003 yılında AKC de bu isim değişikliği yaptı. Buna rağmen "Jack Russell teriyer", halk arasında halen en yaygın olarak kullanılan ismidir.

Irk standardı

Yaklaşık 30-35 cm yüksekliğinde, 6-8 kg'dır. Bacakları pek çok teriyer ırkından daha uzundur ve avını kovalamasına yardımcı olur. İleri katlanan düğme biçimli kulakları vardır. Kuyruğu kısa kesilmiştir ancak özellikle avcı olarak kullanıldığı dönemlerde tilki yuvasından çekebilmek için kuyruğu tutabilecek kadar uzun bırakılırdı. "Shortie" ya da "pudden" olarak bilinen kısa bacaklı Jack Russell türü ise 25-30 cm yüksekliğinde ve 5-6 kg ağırlığındadır. Bu türe İngiltere'de Russell teriyer denir. Jack Russellların kürkü genellikle beyaz üzerine siyah veya sarımsı-kahverengi lekelidir. Kürkü suya dayanıklıdır ve kaba veya yumuşak tüylü olabilir.

Karakter

Jack Russell, avcılık içgüdüsü güçlü, ısırdığında bırakmayan, canlı ve cesur bir köpek ırkıdır.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.