Jackie Chan

Kısaca: Dünyanın en popüler aktörlerinden biri olan Jackie Chan, 7 Nisan 1954’te Hong Kong’lu fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Aktörün anlattığına göre ailesi o kadar fakirdi ki, neredeyse onu doğar doğmaz para karşılığında zengin bir İngiliz çifte evlatlık vereceklerdi. Ama öyle olmadı ve Chan, ailesinin en büyük destekçisi oldu. ...devamı ☟

Jackie Chan
Jackie Chan

Dünyanın en popüler aktörlerinden biri olan Jackie Chan, 7 Nisan 1954’te Hong Kong’lu fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Aktörün anlattığına göre ailesi o kadar fakirdi ki, neredeyse onu doğar doğmaz para karşılığında zengin bir İngiliz çifte evlatlık vereceklerdi. Ama öyle olmadı ve Chan, ailesinin en büyük destekçisi oldu.

7 yaşında Çin Opera Araştırma Enstitüsü’ne kaydını yaptıran Chan, takip eden on yılını Pekin Operası’nda yoğun bir çalışma temposu içinde geçirdi. Bu dönemde dövüş sanatları ve akrobasi alanındaki yeteneklerini geliştirme imkanı buldu.

İlk gençlik yıllarında Cheng Lung ismiyle bazı filmlerde rol alan Chan, daha 20 yaşına basmadan 25 filmde rol almıştı bile. İşe cambazlıkla başlayan Chan, Bruce Lee’nin potansiyel varisi olmaya adaydı. İlk filmlerinde soğuk ve ciddi karakterleri canlandıran genç aktör, Lee’nin ölümünün intikamını almaya kararlı gibi görünüyordu. Ama Chan’ın oyunculuğuyla dikkat çekmesi, bu ciddiyetinden sıyrılıp komedi filmlerinde boy göstermeye başlamasıyla gerçekleşecekti.

Çoğu zaman kung-fu’nun Buster Keaton’u olarak anılan aktörün hayata bakışı Keaton’dan daha iyimser olmakla birlikte, çete filmlerine olan bağlılığı ve yaşamını tehlikeye atmaktan çekinmeksizin en korku verici akrobasi hareketlerini gözü kapalı kabul edişiyşe, Keaton’un temsilcisi olduğu da yadsınamazdı.

1978’de rol aldığı “The Young Master ”dan bu yana hemen hemen bütün filmlerinde kendi kendinin yönetmeni olan Chan, bu filmlerin çoğunun senaristliğini de üstlendi. Hong Kong yapımı filmlerinin en iyileri arasında 1983 yapımı “ Project A ”, 1985 yapımı “ Police Story ”, 1986’da gösterime giren “ Armour of God ” ve “ Golden Horse ” ödüllü “ Crime Story ” ( 1993 ) ilk akla gelenler.

Avrupa ve Asya’daki popülerliğine rağmen uzunca bir süre Amerikan pazarına giremeyen Chan, “ The Big Brawl ” ( 1980 ) ve “ Cannonball Run ” gibi filmlerle Amerikalı izleyicilerin de beğenisini kazanmaya çalıştı ancak fazla başarı sağlayamadı.

Chan’ın Amerika kıtasında istediği başarıya ulaşması 1996 yapımı “ Rumble in the Bronx ” ile oldu. Gösterime girdiği tarihte yüksek gişe başarısı elde eden filmde izleyiciler ilk kez “ Bronx ” ufuk çizgisindeki Kanada sıradağlarının bu kadar net ve güzel olduğunu keşfedeceklerdi.

1998’de Chris Tucker ile birlikte kamera karşısına geçtiği “ Rush Hour ” sayesinde box-office listelerinde bir kez daha üst sıralara yerleşen Chan, Amerika pazarının en tanınan Asya kökenli oyuncularından biri oldu.

2000 yılında rol aldığı bir western komedisi olan “ Shanghai Noon ” ile bir kez daha izleyicilerin beğenisini kazanan aktör, filmde, Çin İmparatorunun kaçırılan kızını kurtarması için görevlendirilen İmparatorluk muhafızı rolündeydi.

2001 yılında “ Rush Hour 2 ” için Tucker ile bir kez daha bir araya gelen Chan’ın son çalışmaları arasında “ The Tuxedo ”, “ Highbinders ” ve “ Rush Hour 3 ” yer alıyor...

Jackie Chan

İngilizce Jackie Chan kelimelerinin Fransızca karşılığı.
Jackie Chan (né en 1954 sous le nom de Chan Kong-Sang), acteur de film de Kung-Fu, ainsi que réalisateur, cascadeur, chorégraphe, producteur et chanteur

Jackie Chan

İngilizce Jackie Chan kelimelerinin Almanca karşılığı.
Jackie Chan, (1954 als Kong-Sang Chan geboren) chinesisch-amerikanischer Filmschauspieler berühmt für seine Rolle im Film "Rush Hour"

Jackie Chan

İngilizce Jackie Chan kelimelerinin İtalyanca karşılığı.
Jackie Chan, (nato nel 1954 col nome Kong-sang Chan) attore di cinema americano di origine cinese

Jackie Chan

İngilizce Jackie Chan kelimelerinin Portekizce karşılığı.
Jackie Chan (nascido em 1954 como Kong-sang chan) ator chinês-americano

Jackie Chan

(born 1954 as Kong-sang Chan) Chinese-American film actor who acted in "The Young Master"

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.