--}}

Jacques Charles

Jacques Alexandre Cí©sar Charles (d. 11 Aralık 1746 - ö. 7 Nisan 1823), Fransız mucit, bilimadamı, matematikçi ve baloncu.

Jacques Alexandre Cí©sar Charles (d. 11 Aralık 1746 - ö. 7 Nisan 1823), Fransız mucit, bilimadamı, matematikçi ve baloncu.

Charles, Beaugency-sur-Loire`da doğmuş ve balonla ilk uçuşunu da 27 Ağustos, 1783`te yapmıştır; 1 Aralık, 1783`te, Ainí© Roberts`le birlikte, ``La Charlií¨re`` adını verdiği balonuyla 550 metreye yükselmişlerdir. Birçok kullanışlı cihaz icat etmiştir: bir tür hidrometre ve goniometre. Ayrıca Gravesand heliostat`ını ve Fahrenheit aerometresini de geliştirmiştir. Ayrıca, Benjamin Franklin`in elektrik deneylerini de onaylamıştır.

1783 civarlarında Charles yasasını icat etmiştir. Daha sonra, Joseph-Louis Gay-Lussac, bu bulgulardan yararlanmıştır. Aslında Charles yasasını ilk basan insan Gay-Lussac`tır. Ancak, Charles`ın yayımlanmamış işlerinden bu yasayı yayınladığı için, yasa, Charles`ın adıyla anılır.

Charles, 1793`te, hem ``Institut Royal de France`` `a, hem de ``Acadí©mie des sciences`` `a seçilmiştir. Daha sonra da, ``Conservatoire des Arts et Mí©tiers`` `de fizik profesörlüğü yapmıştır. Charles, 7 Nisan 1823`te, Paris`te ölmüştür.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.