Jaina

Kısaca: Jaina Solo, Yıldız Savaşları filmlerinde görülmeyen kurgusal bir karakter. Jaina Solo görünüşünü annesinden, özgüvenini ise babasından almıştı. ...devamı ☟

Jaina
JainaYıldız Savaşları-karakter |image= | |bgcolor=#00b| |fgcolor=#FFF| |name= Jaina Solo| |position= Jedi Şövalyesi,| |planet= Coruscant| |species= İnsan| |gender= Kadın| |height= 1.49 metre| |affiliation= Jedi, Yeni Cumhuriyet, Rogue Squadron, Twin Suns Squadron, Galactic Alliance, Joiner, The Colony| |portrayer=| |

Starwars filmlerinde görülmeyen hayali bir karakterdir. Starwars`taki rolü şudur:Jaina Solo görünüşünü annesi, özgüvenini ise babası almıştı. Fakat ailede belki de en çok benzediği kişi dayısı Luke`tu. Bir Jedi Şövalyesi ve X-wing pilotu olan Jaina ne yazık ki Gücün karanlık tarafına doğru da adım atmıştı.

Büyük Amiral Thrawn`a karşı verilen savaş sırasında doğan Jaina Solo ve ikiz erkek kardeşi Jacen, daha annelerinin karnındayken kendilerini şeytani planların hedefi olarak buldular. Bu yüzden ailesinin onları New Alderaan ve Anoth gibi gizli ve güvenli gezegenlere gönderip başkalarının bakımına teslim etmesi uzun sürmedi.

Leia bunun onların iyiliği ve güvenliği için olduğunu söylüyordu, fakat Jaina sık sık asıl sebebin annelerinin çocuklara ayıracak vaktinin olup olmamasından kaynaklandığını merak ediyordu. İkizler Coruscant`ta ailelerinin evinde oldukları zamanlarda bile Leia`nın Yeni Cumhuriyet Devlet Başkanı olarak aralıksız sorumlulukları ve işleri vardı. Bu yüzden ayrıcalıklı bir hayat sürmelerine rağmen Jaina için büyüme çağı zorlu bir dönemdi.

Daha çok küçük yaştayken Jaina`nın kuralları bozmaya düşkün olduğu anlaşıldı. Coruscant`taki Holografik Hayvanat Bahçesi`nde bir süre gözetimden kurtulan 2.5 yaşındaki Jaina, Jacen`ı da peşine takarak Coruscant`ın vahşi derinliklerinde sonuçlanan ve ailesinin ödünü koparan bir maceraya atıldı.

Üç yıl sonra da Lord Hethrir üç kardeşi de kaçırdığında Jaina inatla ona karşı çıktı ve kapatıldığı odadan kaçmayı da becerdi.

14 yaşına ulaştığında ortalama bir Hutt suç lordundan daha çok sayıda komplo, öldürme ve kaçırma girişiminin hedefi olmuş ama bunların hepsini kendine güveni sağlam ve espri anlayışı bozulmamış olarak atlatmayı başarmıştı. Dayısı Luke`un Yavin IV`teki Jedi Akademisi`ne katıldığında yeni arkadaşlar edindi ve pilotluk, teknisyenlik gibi doğuştan gelme yeteneklerini geliştirme fırsatı da buldu. Yavin ormanlarının derinliklerinde yirmi yıl önceki Ölüm Yıldızı savaşından kalma ve oraya mecburi iniş yapmış bir TIE savaşçısını buldu ve onu onararak kendisi ve arkadaşlarının Dark jedi eğiten Shadow Academy`le olan karşılaşma ve maceraların ilkini de başlatmış oldu.

Jaina vaktinin bir kısmını Coruscant, bir kısmını da Yavin`de geçirdi. Coruscant sokaklarında Zekk adlı genç bir sokak çocuğuyla tanıştı. Güç yetenekleri olan Zekk Brakiss tarafından kaçırıldı ve Shadow Academy`de bir dark jedi olarak eğitildi ve sonunda bir savaş sırasında Jaina`yla yüz yüze geldi. Fakat arkadaşıyla savaşamadı ve teslim oldu. Jaina haftalarca uğraşıp Zekk`in karanlık taraftan silkinmesine yardımcı oldu.

Jaina ve Zekk Çeşitlilik İttifakı krizi sırasındayakınlaşsalar da Zekk sık sık bir ödül avcısı olarak iş bulmak üzere ortadan kayboldu. Fakat sonunda jedi eğitimine geri döndü ve Jaina`yla birlikte Güç`ü öğrenmeye devam ettiler.

Black Sun`ın tekrar ortaya çıkıp bir dizi problem yaratmasından sonra Jaina Jedi Ustası Mara Jade`in öğrencisi olup onun hocalığında Güç yeteneklerini daha da geliştirmeyi kabul etti. Jaina Mara`yı kendisine bir anne gibi gördü-onunla dah çok vakit geçiren ve Güç`teki bağlılıklarını paylaşabileceği birisi.

Leia Organa Solo kızının üç çocuğu arasında en az komplike ve duygusal olarak en güçlü olduğunu sanıyordu. Fakat aralarında git gide açılan uçurumu farkedememişti ve bir anda başlayan Yuuzhan Vong istilası onları daha da ayrı düşürdü. Ancak sonunda barışmalarını sağlayan şey de yine Vong istilasını takip eden olaylar oldu. İstila Jaina`ya bir yıldız savaşçısı pilotu olarak yeteneklerini sergileme fırsatı tanıdı. Vong öncü kuvvetlerinin yok edildiği Helska Savaşı`ndan sonra Rogue Squadron lideri Gavin Darklighter ona filoda yer verdi. Henüz sadece 16 yaşında olmasına rağmen Gavin`in de yıllar önce filoya katıldığındaki halinden daha genç değildi.

Jaina Rogue-11 çağrı koduyla ve kanat adamı Anni Capstan`la Dantooine Savaşı`nda savaştı. Astromekanik droidine Sparky adını verdi ve filodaki arkadaşları da ona ustalığndan dolayı Sticks lakabını taktılar. Ithor Savaşı`ndan hemen önce de meşhur Baron Fel`in oğlu ve Thrawn`ın Bilinmeyen Bölgeler`deki eski kuvvetlerinde pilot olan yakışıklı Jag Fel`le tanıştı. Anni Capstan Ithor`da öldükten sonra Jag ve Jaina çeşitli görevlerde birlikte uçtular.

Kalarba`nın Vong saldırısı sırasında tahliye edilmesini korurken X-Wing`i isabet aldı ve Jaina ölmekten kıl payıyla kurtuldu. Geçici olarak görme kaybı yaşamıştı ve iyileşmek için Duro`ya gitti. Burada bir mülteci kampını idare eden annesi Leia`yla oldukça öfkeli bir karşılaşmaları oldu. Bir hayat boyunca ikisinin de içinde birikmiş olan öfke yüzeye çıktı. Fakat Duro`da mülteciler arasında geçirdikleri günler boyunca Jaina annesinin alçak gönüllüğü ve fedakarlığının farkına varıp buna saygı duymaya başladı. Duro`dayken buraya sızmış olan Yuuzhan Vong ajanı Nom Anor`u Mara Jade`le birlikte açığa çıkardılar fakat onu ellerinden kaçırdılar.

SavaşUstası Tsavong Lah bir Vong filosuyla Duro`yu istila edip Leia`yı dinsel bir törenin parçası olarak neredeyse öldürünceye dek dövünce Jaina annesinin güvenli bir yere kaçırılmasına yardımcı oldu.

Yuuzhan Vong`lar tüm jediların kendilerine tesim edilmesini talep edince Jaina Rogue Squadron`dan iyice uzaklaşmak zorunda kaldı. Luke`un isteği üzerine kendi bildiğini okuyan asi Jedi Ustası Kyp Durron`u arayıp buldu. Kyp o sırada Sernpidal`in enkazı arasında inşa edilmekte olan bir Yuuzhan Vong süpersilahına karşı saldırı düzenlemeye hazırlanıyordu ve Jaina`yı da kendisine yardım etmesi için ikna etti. Jaina`nın sayesinde Gavin Darklighter, Wedge Antilles ve Amiral Kre`fey de bu operasyona katıldılar, fakat Vong ``süpersilahı``nın aslında yeni bir habitat gemisinden başka bir şey olmadığı anlaşıldı. Kyp amaçlarına ulaşmak için Jaina`yı kullanmıştı.

Yuuzhan Vong voxyn klonlama tesislerinin yok edilmesi görevi sırasında Jaina küçük kardeşi Anakin`in gözleri önünde ölüşüne tanık oldu ve ardından da ikizi Jacen Vong`ların eline geçti. Tarif edilemeyecek kadar büyük acı içindeki Jaina Vonglardan intikam almaya yemin etti ve giderek saldırgan bir tavır almaya başladı. Jaina için karanlığın kapıları aralanmıştı.

Pek çok jedi da Jaina gibi agresiflikten yanaydı, ama hiç biri Jaina`nın karanlık tarafın pençesine ne kadar yaklaştığının farkına varmamıştı. Coruscant`ın düşüşünden sonra hayatta kalan genç jedilarla birlikte Hapes Topluluğu`na gitti ve burada da eski Ana-Kraliçe olan Ta`a Chume`nin onu oğlu Isolder`in yeni eşi yapma çabalarıyla karşılaştı. Ta`a Chume bunu sağlamak için Isolder`ın eşi Teneniel Djo`yu bile öldürttü. Burada geçirdiği günler boyunca Jaina hayatının en bunalımlı dönemlerinden birini yaşadı. Fakat tüm bunları yavaş yavaş atlatmaya başladı ve Hapes`teyken Vonglara karşı yeni savaş taktikleri geliştirip onların bio-teknolojileri üzerinde önemli keşifler yaptı. Ayrıca Kyp Durron`un kendisine eğitmenlik yapmasını da kabul etti. Takip eden aylarda Jaina ile Jag Fel arasındaki yakınlaşma da arttı. Jaina artık karanlık tarafın etkilerinden kurtulmuşa benziyordu.

Yıldız Savaşları-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

Jaina

Jaina İngilizce anlamı ve tanımı

Jaina anlamları

  1. (noun) One of a numerous sect in British India, holding the tenets of Jainism.

Jaina tanım:

Kelime: Jain
Söyleniş: 'jIn
Variant(s): or Jai·na /'jI-n&/
İşlev: noun
Kökeni: Hindi Jain, from Sanskrit Jaina
: an adherent of Jainism

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Jaina Solo
3 yıl önce

Jaina Solo, Yıldız Savaşları filmlerinde görülmeyen kurgusal bir karakter. Jaina Solo görünüşünü annesinden, özgüvenini ise babasından almıştı. Fakat ailede...

Jainizm
3 hafta önce

Jainizm, Cainizm veya Caynizm, geleneksel anlamda Jain Dharma (जैन धर्म) olarak bilinen Güney Asya kökenli din ve felsefe. Bugün modern Hindistan'da azınlık...

Jainizm, ABD, Afrika, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa, Fenomen, Güney Asya, Hindistan, Hintçe, Karma, Moksha
Jain
2 hafta önce

Jeanne Louise Galice ya da bilinen sahne adıyla Jain, Fransız şarkıcı, müzisyen ve söz yazarıdır. İlk albümü Zanaka 6 Kasım 2015 tarihinde yayınlanmış...

Jainizm, New Jersey, Amerika Birleşik Devletleri, Hintçe, Moksha, Karma, Sanskritçe, Sanskrit, Fenomen, Mokşa, Tanrı
Solo
3 hafta önce

Replay albümü) ; Chew Lips ; Ekhymosis Solo gitar Solo ailesi, Han Solo Jaina Solo Gary McKinnon (d. 1966), Hope Solo (d. 1981), Ksenia Solo (d. 1987)...

Yakşa
2 yıl önce

Yaksha Hindu, Budist ve Jain mitolojilerinde yer alan ruhi varlıklardır. Genellikle iyiliksever ruhlar olan yakshalar gizli hazineleri korumakla görevlidirler...

Mahavira
1 ay önce

kendini adayarak kevalī (bilge) sıfatına erişmiştir. Bu yılları takip eden 30 yılda ise Güney Asya'yı dolaşarak Jain felsefesini anlatmış ve yaymıştır....

Maya sit alanları listesi
2 hafta önce

Comalcalco Copán La Corona Dzibilchaltun Edzna Ek' Balam Iximche Izapa Jaina Island Kabah Kaminaljuyu17 Mart 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde...

Pattadakal
1 ay önce

Pattadakal, 7. ve 8. yüzyıllarda inşa edilmiş Hindu (Şivaizm) ve Jain tapınaklarını barındıran bir UNESCO Dünya Mirasıalanıdır. Bir köy ve Karnataka eyaletinin...