jambon

Jambon, genellikle domuz etinin but kısmından tuz, şeker, nitrat ve baharatlar kullanarak bir süre saklandıktan sonra yenen bir yiyecektir. hindi ve dana etinden yapılmış çeşitleri de mevcuttur.

JAMBON (fransızca) türkçe anlamı
1. [le] domuz pastırması
2. jambon
JAMBON (inglizce) türkçe anlamı
3. jambon
JAMBON (türkçe) anlamı
4. tuzlayarak ya da ise tutarak hazırlanmış domuz budu ya da kolu.
1. [jambon (m) ]n. ham
smoked meat from the hindquarter of a hogn. ham,
JAMBON (türkçe) ingilizcesi
2. [jambon (m) ]n. ham
smoked meat from the hindquarter of a hogn. ham,
jambon (fransızca) ingilizcesi
3. (m) n. ham
4. smoked meat from the hindquarter of a hog,
JAMBON (türkçe) fransızcası
1. [le] domuz pastırması
2. jambon
JAMBON (türkçe) almancası
1. der Schinken
jambon (fransızca) italyancası
1. (culinaire) prosciutto (m)
jambon (fransızca) ispanyolcası
1. (culinaire) jamón (m)
jambon (fransızca) portekizcesi
1. (culinaire) presunto (m)
jambon (fransızca) flemenkcesi
1. (culinaire) ham (m/f)
2. spek (n)

Jambon hakkında bilgiler

Jambon genellikle domuz etinin but kısmından tuz, şeker, nitrat ve baharatlar kullanarak bir süre saklandıktan sonra yenen bir yiyecektir. Hindi ve dana etinden yapılmış çeşitleri de mevcuttur.

Jambon fırında pişirilerek sıcak servis yapıldığı gibi soğuk et olarak sandviç halinde de yenebilir. Avrupa ülkelerinde ve ABD'de yaygın bir yiyecek olan jambon, Müslümanlar tarafından diğer domuz eti ürünleri gibi haram olarak kabul edildiği için tüketilmez.Yahudilerce de yasak olan domuz jambonu dışında, dana ve etinden yararlanılan diğer hayvanların jambonunun yenmesi, Müslümanlık, hristiyanlık ve yahudilik dinlerinde serbesttir.

} }İlgili Konu Başlıkları Tümü

Ham

Ham, Nuh'un 3 oğlundan biridir. Oğullarının adları Cush, Mizraim, Fut, ve Kenan'dır.

şarküteri

Şarküteri (Fransızca: ''Charcuterie''), domuz eti yenen ülkelerde özellikle domuz etinden hazırlanan ürünlerin (domuz pastırması, jambon, sosis vb.) imalatı ve ticareti, domuz etinin tüketilmediği ülkelerde ise diğer kırmızı etlerden yapılan hazır ürünlerin satıldığı ...

Turta

Turta, küçük tepsi benzeri sığ bir kabın içine yayılan (kumlu, katmerlenmiş ya da bisküvi) hamura tatlı (meyve, krema) ya da tuzlu (peynir, jambon, sebze) bir karışım ekleyerek fırında pişirilen yiyecek. Üstüne bir hamur katı daha konulabileceği gibi gene hamurla kafes örgü ...

Pizza

Pizza İtalyan kökenli bir hamur işi yemeğidir. Üstüne birçok malzeme konulabilir.

Krema

Krema, süt bekletildiğinde kendiliğinden yüzeye çıkan, yağ kürecikleri açısından zengin sarımsı bileşim. Süt ürünleri sanayisinde krema sütten makineyle ayrılır (kaymak makinesi). Kremanın homojenize edilmesi yağ küreciklerinin büyüklüğünü azalttığından, bu yolla ...

Barcelona

Barselona, İspanya'nın Katalonya özerk bölgesinin başkentidir. Ayrıca Gaudi'nin başını çektiği modernizm akımıyla planlanmış, 1900'lerden kalma çok güzel ızgara planlı modern bölümü ilgi çekmektedir. Yaygın dil Katalancadır.

Raclette

Raclette ya da Raklet İsviçre ve Fransa'ya özgü bir peynir türü, ve bu peynirin ısıtılarak, eriyen kısmını kazımak suretiyle yapılan yemek.

Umami

Umami (旨味, /uːˈmɑːmi/); tatlı, ekşi, bitter (acımtırak/buruk) ve tuzlu ile birlikte beş temel tattan biridir. Umami Japonca "hoşa giden tat" anlamına gelen (うま味) .