James Hunt

James Simon Wallis Hunt (29 Ağustos 1947 &ndash; 15 Haziran 1993), <ref name=autocourse>cite web|başlık= DRIVER: Hunt, James |url= http://www.autocoursegpa.com/driver~driver_id~11822.htm |iş= Autocourse Grand Prix Archive |erişimtarihi= 2007-10-14 </ref> İngiliz Formula 1 pilotu. 1976 Formula 1 şampiyonasını kazanmıştır. Yarış pilotluğundan ayrıldıktan sonra medya yorumculuğu ve işadamlığı yapmıştır.

James, “Hunt the Shunt” -F3`teki korkunç kazalar dizisi yüzünden kendisine takılan- lakabını üzerinden attığında Grand Prix arenasına çıkmaya imkan buldu. Hemen ardından Lord Hesketh`in bağımsız F1 takımına katıldı ve Zandvoort`taki Hollanda GP`sini Niki Lauda`nın önünde lider bitirdi.

1976`da McLaren takımına geçti ve Emerson Fittipaldi`nin mirasçısı olarak iyi bir sezon geçirdi. Britanya GP`sinde diskalifiye olmasının ardından şampiyonluk mücadelesini bırakmadı. Lauda`nın Nürburgring`deki kazası sebebi yokluğundan yararlanan Hunt, Fuji`deki son yarışa kadar şansını korudu. Yarışı üçüncü sırada bitirdi ve Lauda`yı bir puanla geride bırakarak şampiyon oldu.

Bu Hunt`ın yarış kariyerinin zirvesiydi. 1979 yılında emekliye ayrıldı. Kariyerini televizyon yorumcusu olarak sürdürdüğü dönemde kalp krizi geçirerek 45 yaşında yaşamını yitirdi.

sporcu-taslak İngiltere-biyo-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar