James Mangold

Kısaca: İlk uzun metraj yönetmenlik sınavını 1996 yılında “ Heavy ” filmiyle başarıyla tamamlayan Mangold eleştirmenlerden de tam not almıştı. Senaryosunu Milos Forman’ın yazdığı ve iki kez Oscar ödüllü oyuncu Shelley Winters’ın rol aldığı “ Heavy ” Mangold’a, katıldığı Sundance Film Festivalinde En İyi Yönetmen Ödülünü kazandırmıştı. ...devamı ☟

James Mangold
James Mangoldİlk uzun metraj yönetmenlik sınavını 1996 yılında “ Heavy ” filmiyle başarıyla tamamlayan Mangold eleştirmenlerden de tam not almıştı. Senaryosunu Milos Forman’ın yazdığı ve iki kez Oscar ödüllü oyuncu Shelley Winters’ın rol aldığı “ Heavy ” Mangold’a, katıldığı Sundance Film Festivalinde En İyi Yönetmen Ödülünü kazandırmıştı.

Mangold’un ikinci filmi 1997 yılında çevirdiği aynı zamanda da senaryosunu da kendi yazdığı “ Copland ” adlı yapımdı. Sylvester Stallone, Robert De Niro, Harvey Kietel ve Ray Liotta gibi güçlü isimlerin biraraya geldiği film kritiklerden yine tam not almayı başarmıştı.

“ Kate&Leopold ”dan önce Mangold’un yönetmenliğini üstlendiği son yapım 1999 yılında filme aldığı “ Girl Interrupted ”. Gerek elde ettiği hasılatla gerekse eleştirmenlerden aldığı övgülerle yılın en başarılı yapımları arasına girmeyi başaran filmde yine çarpıcı bir kadro karşımıza çıkıyordu. Winona Ryder, Angelina Jolie, Brittany Murphy, Whoopi Goldberg ve Vanessa Redgrave gibi güçlü isimlerin yer aldığı film 1999 Oscar Ödül Töreninde Angelina Jolie’ye de En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandırmıştı.

“ Kate& Leopold ” 37 yaşındaki yönetmenin 4. uzun metraj filmi, filmin yapımcılığını da ortağı ve karısı Cathy Konrad üstlenmiş. Çift aynı zamanda önümüzdeki yıl vizyona girecek olan bir biografi üzerinde çalışıyor. Efsanevi şarkıcı ve şarkı sözü yazarı Johnny Cash’in iniş çıkışlarla dolu hayatını anlatan “ Cash ” adlı film...

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.