--}}

Jan Amos Comenius

Jan Amos Comenius (Çekçe: Jan Amos Komenský; Almanca: Johann Amos Comenius; Latince: Iohannes Comenius) (28 Mart 1592 – 15 Kasım 1670) Çek öğretmen, bilim adamı, eğitimci ve yazardır. Brethren Birliği/Moravya piskoposu, dini mülteci, ve evrensel eğitimin ilk savunucularındır, Didactica magna kitabında bunun kavramı açıklanmıştır.

Jan Amos Comenius (Çekçe: ``Jan Amos Komenskí½``; Almanca: ``Johann Amos Comenius``; Latince: ``Iohannes Comenius``) (28 Mart, 1592 – 15 Kasım, 1670) Çek öğretmen, bilim adamı, eğitimci ve yazardır. Brethren Birliği/Moravya piskoposu, dini mülteci, ve evrensel eğitimin ilk savunucularındır, ``Didactica magna`` kitabında bunun kavramı açıklanmıştır. Cominius ``ulusların öğretmeni`` olarak bilinmektedir.

Yaşamı

28 Mart 1592 Moravya`da (şu anda Çek Cumhuriyeti) doğmuştur. Almanya`da Heidelberg Üniversitesi`nde eğitim görmüş ve papaz (pastör) ve okul müdürü olmuştur. 30 yıllık Savaş Polonya`ya göç etmesini zorunlu kılmıştır. Polonya`da iken Polonya`nın eğitim sisteminin reformu için kitaplar yazmıştır. Bu kitaplar sayesinde ünlü olup, okul sistemlerinin reformunu yapmak üzere İngiltere, İsveç ve Macaristan`ı ziyaret etmiştir.

En çok öğretim teknikleri konusunda katkılarından dolayı tanınmıştır. Comenius tüm çocukların, sosyo-ekonomik durum ve cinsiyet gözetmeksizin, okula gitmelerini ve yaşadıkları medeniyeti anlamaları ve kabul etmeleri için aynı eğitim görmelerinin gerektiğine inanmıştır.

Comenius`un kitapları

"Resimlerde Görünen Dünya" (Visible World in Pictures)`nın çocuklar için ilk resimli kitap olduğu varsayılmaktadır. Ayrıca, uluslar arası eğitim kavramını öne süren ilk eğitimcidir. eEvrensel eğitim alanındaki çabaları ona "Milletlerin Öğretmeni" (Teacher of Nations) unvanını kazandırmıştır.

AB eğitim proğramları ve comenius

  • http://www.ua.gov.tr
  • http://www.ua.gov.tr/portal/page?_pageid=218,33344&_dad=portal&_schema=PORTAL


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Jan Amos Comenius
Jan Amos Comenius