Jane Austen

Jane Austen (16 Aralık 1775 - 18 Temmuz 1817) 19. yüzyılda yaşamış İngiliz roman yazarı. Steventon, Hampshire'da 1775'te doğan Jane Austen; 1783'te Oxford'da bir akrabası sayesinde okumuş; eğitimine Southampton'da devam etmiş; en sonunda da kadınlar için bir okul olan Reading, Berkshire'da Abbey okulunda okumuştur.

Jane Austen

thumb|200px|Jane Austen Jane Austen (16 Aralık 1775 - 18 Haziran 1817) İngiliz bir romancıydı. O`nun kadınların yaşamlarında bahsettiği incelikler ve ustaca dalga geçercesine anlatım tarzı kendi döneminde o kadar fazla olmasa da; tarihte oldukça önemli bir yer katmıştır. Lakin kadın bir yazar olarak; o dönem için üstün bir başarıya ulaşmıştır.

Steventon, Hampshire`da 1775`de doğan Jane Austen; 1783`de Oxford`da bir akrabası sayesinde okumuş; eğitimine Southampton`da devam etmiş; en sonunda da kadınlar için bir okul olan Reading, Berkshire`da Abbey okulunda okumuştur. Roman yazmaya 1789`da başlar, 1802`de kendi tanımıyla büyük ve garip biri tarafından evlenme teklifi alsa da kabul etmez. Babasının 1805`de ölmesinden sonra Southmpton`a taşınır. 1809`da Chawton`a zengin kardeşinin yanına taşınır, ve günümüzde bu ev bir müze ve turistler için popüler bir yer haline gelir.

18 Haziran 1817`de göğüs kanserinden ölen Jane Austin; öldüğünde henüz 41 yaşındadır ve Winchester Katedrali`ne gömülmüştür.

Eserleri arasında Gurur ve Önyargı belki de en tanınmış olanıdır, bunun yanı sıra Emma, Sense and Sensibility, Mansfield Park, Northanger Abbey, ve Persuasion da romantik öğeler içerir. Günümüzdeki Jane Austen`in tüm romanları sinemaya uyarlanmış ve hepsi de oldukça başarılı olmuştur.

} }

جاين أوستن Джейн Остин Jane Austen Jane Austen Jane Austenová Jane Austen Jane Austen Jane Austen Jane Austen Jane Austen Jane Austen Jane Austen Jane Austen جین آستن Jane Austen Jane Austen ×’`יין אוסטן Jane Austen Jane Austen Jane Austen Jane Austen Jane Austen Jane Austen ジェーン・オースティン ოსტინი, ჯეინ 제인 오스틴 Jane Austen Jane Austen Jane Austen Jane Austen Jane Austen Jane Austen Jane Austen Остин, Джейн Jane Austen Jane Austenová Jane Austen Jane Austen Џејн Остин Jane Austen เจน ออสเตน Jane Austen 简·奥斯丁

Kaynaklar

Vikipedi

Jane Austen

(1775-1817) English novelist, author of "Sense and Sensibility" and "Pride and Prejudice"

Jane Austen

İngilizce Jane Austen kelimelerinin İspanyolca karşılığı.
Jane Austen (1775-1817), novelista inglesa autora de "Sentido y sensibilidad" y "Orgullo y Prejuicio"

Jane Austen

İngilizce Jane Austen kelimelerinin Fransızca karşılığı.
Jane Austen (1775-1817) romancière britannique, auteur de "Raison et Sentiment" et de "Orgueil et Préjudice"

Jane Austen

İngilizce Jane Austen kelimelerinin Almanca karşılığı.
Jane Austen, (1775-1817) englische Romanschriftstellerin, Autorin des Buches "Verstand und Gefühl" und "Stolz und Vorurteil"

Jane Austen

İngilizce Jane Austen kelimelerinin İtalyanca karşılığı.
Jane Austen, (1775-1817) scrittrice inglese autrice di "Senso e Sensibilità" e di "Orgoglio e Pregiudizio"

Jane Austen

İngilizce Jane Austen kelimelerinin Portekizce karşılığı.
Jane Austen (1775-1817), novelista inglesa, autora de "Orgulho e Preconceito"

İlgili konuları ara

Yanıtlar