Japon Kızıl Ordusu

Japon Kızıl Ordusu (日本赤軍, Nihon Sekigun, JKO) Fusako Shigenobu adlı bir komünist tarafından Şubat 1971 tarihinde Lübnan'da kurulan silahlı bir örgüttür. Örgütün kuruluşu Shigenobu'nun Japon Komunist Birliği - Kızıl Ordu Fraksiyonu'ndan kopmasının ardından gerçekleşmiştir.

Japon Kızıl Ordusu (JRA) (Japonya)

Japon Kızıl Ordusu'nun aslı " Kyosan- Sekingunha" ( Komünistlerin Kızıl Ordu Grubu) 'dur. Japonya'daki Troçkist gruptan biridir. SEKİNGUNHA yıkılmadan önce çeşitli ülkelerde aynı zamanda yapılacak silahlı isyanlar yoluyla dünya çapında gerçekleştirebileceği bir devrim hareketi için denizaşırı eylemci esaslar oluşturmayı amaçlamıştır. Bu nedenle de eylemcilerini Demokratik Öğrenci Derneği (SDS) ve Siyah Panterler (BPP) ile temas kurmak üzere gizlice ABD'ye yollamıştır.

1970 yılında PELP (Filistin Halk Kurtuluş Cephesi) eylemlere başlayınca Sekingunha PELP'yi desteklediğini açıklamış, Filistinli gerillalarla işbirliği yapmak için Şubat 1971'de merkez komite üyesi olan Fusako SHİGENEBU ve JRA'nın kadın lideri, Tel Aviv Havaalanı katliamını gerçekleştiren Tsoyoshi OKUDAIRA denizaşırı eylem esaslarından birisi olan Arap bölümünü oluşturmak için PELP desteğini sağlamak amacıyla Beyrut'u ziyaret etmiştir.Yukarı

Fusako SHİGENEBU grup ile son olarak Kasım 1971'de irtibata girmiştir. Şubat 1972'de Japonya'da kalan grup yoldaşlar katliamı ve aşama sansa Davası sonucu tahrip edilmişlerdir. Bu şartlar altında lideri SHİGENEBU'nun olduğu "Skigunha" Kızıl Ordu Grubu'nun Arap kolu kendisini bağımsız Arap Kızıl Ordusu olarak tanıtmaya başlamıştır. Japonların Kızıl Ordusu ve Arap Kızıl Ordusu diye ikiye ayrılan organizasyon 1974'de Japon Kızıl Ordusu adını kullanarak birleşmiştir.

Japon Kızıl Ordusu, Fusako SHİGENEBU liderliğinde 20 kişiden oluşmaktadır. Siyasi Komite liderliği örgütün en üst seviyesini teşkil etmekte ve ondan sonra da organizasyon komitesi inceleme, araştırma, lojistik ve diğer konuları üstlenmekte askeri komite de 14 komandoyla örgütün eylem kolunu oluşturmaktadır. JRA üyelerinin sayısı genelde 20-30 üzerine çıkmamıştır. Japonya'daki sempatizanları propaganda ve mali yönden destek sağlamaktadır.

Amacı, Amerikan emperyalizmi ve dünya emperyalizmi ile mücadele eden terör örgütlerini desteklemek ayrıca Siyonizm’i yok etmek, dolayısıyla İsrail devletini ortadan kaldırmaktır. Basına yaptıkları açıklamalarda ise "Libya Ulusal Gücünü Kurtarma Festivaline" katıldıklarını, Afrika gençliğinin emperyalizme karşı birlik içerisinde olmalarını istemiş, mücadelelerine Afrika başta olmak üzere Asya, Avrupa ve Latin Amerika'da devam edeceklerini bildirmiştir.Yukarı

Bu yolda JRA'nın propaganda faaliyetlerinin bir parçası olarak çıkardığı "Dayanışma" (Solidarity) ve bunun yerine sonradan çıkardıklarını bildirdikleri "Siyasi Görüş" (Political Review) dergi ve mecmuların basımını sürdürmektedir.

JRA Ortadoğuda da üslenmesine ve dünya çapında faaliyet göstermesine rağmen ayrıca Japonya'yı da hedefleri arasında tutmakta ve bu meyanda Japoya'da sol örgütlerin birleştirilmesi, imparatorluk sisteminin sona erdirilmesi ve bir halk cumhuriyeti kurulması için faaliyetlerde bulunmaktadır. 1988 yılında imparator Chiraito'nun ölümüne yakın zamanda JRA bir tehdit yayınlayarak Japon imparatorluk sistemine karşı mücadelelerine yeniden başlayacaklarını belitmiş ve tehditlerini imparatorun ölümünden iki ay sonra da tekrarlanmıştır. JRA'nın Japonya'daki sol kuruluş olan Savaş Karşıtı Demokratik Cephe (ADF) ile yakın ilişkiler kurduğu tahmin edilmektedir. Örgütün başlıca mali kaynağını Filistin terör grupları özellikle PELP ve Libya teşkil etmektedir.

1982 yılına kadar JRA zaman zaman gerçekleştirdiği Ortadoğu eylemlerinde merkezi Beyrut kabul etmiştir. Eylemlerinde ve özellikle yeni operasyonlar hazırlarken propaganda faaliyetlerinde de aktif olmuştur, bu eylemler Japonlara karşı da gerçekleştirilmiştir.Yukarı

1982 yılında Lübnan'da İsrail askeri operasyonundan sonra JRA'nın bazı komandoları FKÖ kuvvetleri bünyesinde toplanmışken JRA'nın büyük bir çoğunluğu Beyrut'taydı. Nebatiye yakınlarındaki bu komandolar Bekaa Vadisinde güvenli yer edinebilme amacı ile FKÖ kuvvetleri bünyesine girmişlerdi JRA'nın Beyrut'taki temel kişileri tuzağa düşürülmüştü. Bu kişiler FKÖ ile yanyana savaşmışlardır, 1982 yılının sonunda JRA'nın bütün üyeleri Bekaa Vadisi veya Suriye'ye tekrar yerleşmişlerdir.

Japon Kızıl Ordusu mensupları Ortadoğu'da üstlenmekte ve dünya çapında faaliyet göstermektedir. Eylemlerinde silah kullanmayan JRA üyeleri yerel kaynaklarından elde ettikleri patlayıcı maddelerden el yapımı bomba imal ederek bunları kullanmaktadırlar.

JRA'nın eski militanlarında Ekita YUKIKO Mart 1995'te Romanya'da tutuklanarak sınır dışı edilmiş ve Japonya'ya gönderilmiştir. JRA'nın uzun süredir liderliğini yapan Fusako SHIGENOBU ise, Kasım 2000'de tutuklanmış olup, terörizm ve pasaport sahtekarlığı ile suçlanmaktadır. JRA Japonya'daki faaliyetlerini Mayıs 2001 itibarıyla durdurduğunu açıklamasına rağmen, üyelerinden bazılarının Asya ülkelerinde veya Lübnan'daki kamplarda bulunduğu iddia edilmekteyse de daha önceki dönemlerde Lübnan'ın Suriye kontrolündeki bölümünde üslenen JRA'nın üyelerinin ve hücrelerinin yerleri kesin olarak bilinmemektedir.

JRA üyelerinin rahat seyahat edebilmeleri ve yerel kaynaklardan bomba imal etmeleri, onlara karşı yapılan mücadeleleri güçleştirmektedir. Uluslararası seyahatlerinde genellikle çalıntı Filipin, Taiwan ve Japon pasaportlarının resimlerini değiştirerek kullanmaktadırlar.

JRA üyelerinin, aralarında Peru ve Kolombiya'nın da bulunduğu Latin Amerika ülkelerinde faaliyet gösteren devrimci hareketlere katıldıkları söylenmektedir.Yukarı

Örgütün Gelir Kaynakları:

Libya, George Habbas Grubu, Filistin Kurtuluş Örgütü ve Ebu Nidal Örgütü tarafından desteklenmektedir.

JRA, ASALA, EBU NİDAL , Şİİ EMEL, PELP (Filistin Kurtuluş Halk Cephesi) gibi terörist örgütler ve Libya ile işbirliğine girmiştir.

Eğitim Yerleri :

Lübnan, Libya ve Kuzey Kore'de eğitim görmüşlerdir. 1988 yılı itibariyle Tripoli, Bekaa Vadisi ve Sayda'da üç eğitim kampı olduğu bilinmektedir.

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Japon Kızıl Ordusu ilgili konular

 • Japon Kızıl Ordusu

  Japon Kızıl Ordusu (日本赤軍, Nihon Sekigun, JKO) Fusako Shigenobu adlı bir komünist tarafından Şubat 1971 tarihinde Lübnan'da kurulan sila
 • Alman Kızıl Ordusu

  Kızıl Ordu Fraksiyonu (Almanca: Rote Armee Fraktion - RAF), Baader-Meinhof Grubu ya da Alman basınında Çetesi olarak da bilinen radikal sol gör
 • Çin Halk Ordusu

  Çin halk ordusu Çin Halk Cumhuriyetinin askeri güçüdür.Üniformaları yeşildir.Üniformalar generaldede erdede hemen hemen aynıdır.Bu nedenle
 • Kizil ordu

  Kızıl Ordu (Rusça: Рабоче-Крестьянская Красная Армия, Raboçe-Krest'yanskaya Krasnaya Armiya; RKKA, İşçilerin ve K
 • Kızıl Ordu Korosu

  Kızıl Ordu Korosu Sovyetler Birliği Ordusu Kızıl Ordu'nun resmi korosudur. Koro erkek koro elemanları, orkestra ve dans grubundan oluşur.
 • Sovyet Ordusu

  Kızıl Ordu (Rusça: Рабоче-Крестьянская Красная Армия, Raboçe-Krest'yanskaya Krasnaya Armiya; RKKA, İşçilerin ve K
 • Kızıl Ordu (anlam ayrımı)

  Kızıl Ordu kelimesi şu anlamlara gelebilir:
 • Berlin Muharebesi muharebe düzeni

  Berlin Muharebesi sırasında Nazi Almanyası (Wehrmacht) ve SSCB (Kızıl Ordu)'nin muharebe düzenleri.
 • Kutuzov Harekâtı

  Kutuzov Harekâtı (Rusça: Операция «Кутузов»), II. Dünya Savaşı sırasında Alman kuvvetlerine karşı Kızıl Ordu’nun yürü
 • Nikolay Berzarin

  Nikolay Erastoviç Berzarin (Rus: Николай Эрастович Берзарин, 1 Nisan 1904 - 16 Haziran 1945), Stalinist dönemi ve İkinci D